Yüksek enflasyon ve ekonomik krizle beraber mazot, gübre, yem gibi giderleri karşılayamaz duruma gelen çiftçiler, aratan maliyetlerinden dolayı üretim yapamamaktan şikayetçi.Çiftçiler artan maliyetlerle birlikte bin bir güçlük ile ürettiği ürünleri hak ettiği değerde elden çıkaramıyor ve emeğinin karşılığını alamıyor.

Türkiye'de üretimin neredeyse durma noktasına geldi.Çiftçiler, hükümetin yılda bir kez verdiği tarımsal desteklemelerle biraz da olsa nefes almayı bekliyor. 

Çiftçilerin gözü kulağı yapılacak olan tarımsal destek ödemesinde iken, Bakanlıktan ödemelere ilişkin açıklama yapıldı. 

Bakanlık, sosyal medya hesabından çiftçilere yapılacak tarımsal destekleme ödemesine ilişkin paylaşımında, ödemelerin bugün çiftçilerin hesabına aktarılacağı açıklandı. Söz konusu paylaşımda, toplamda 72 milyon 554 bin lira tarımsal destekleme ödemesinin çiftçilerin hesaplarına aktarmaya başladıklarını belirtildi.

Paylaşımda, söz konusu destek ödemesinin detayları şu şeklide:

Doğal gaz faturalarında köklü değişiklik! Fatura desteği için düğmeye basıldı Doğal gaz faturalarında köklü değişiklik! Fatura desteği için düğmeye basıldı

Hayvan hastalıkları tazminatı desteği için 64 milyon 713 bin 670 lira, bitki karantinası tazminatı desteği için 3 milyon 315 bin 20 lira, hayvan gen kaynakları desteği için 1 milyon 835 bin 400 lira, organik arıcılık desteği için 1 milyon 741 bin 500 lira ödeme gerçekleştirilecek.

Ayrıca 676 bin 740 lira mazot ve gübre desteği, 271 bin 670 lira ise sertifikalı tohum kullanım desteği için verilecek.

Editör: Gülşah Yıldız