Türkiye'nin ilk ve tek kadın başbakanı olan Eski Başbakan Tansu Çiller'in eşi, iş insanı Özer Çiller geçirdiği kalp krizi nedeniyle 86 yaşında yaşamını yitirdi.

Türkiye'nin 22. Başbakanı Tansu Çiller'in eşi Özer Uçuran Çiller, bu sabah hayatını kaybetti. Bir süredir diyaliz tedavisi gören Çiller, geçirdiği kalp krizi sonucu Yeniköy'deki evinde hayata gözlerini yumdu.

ÖZER UÇURAN ÇİLLER KİMDİR?

14 ilde düğmeye basıldı! 'Sibergöz-44' operasyonunda 107 şüpheli gözaltında 14 ilde düğmeye basıldı! 'Sibergöz-44' operasyonunda 107 şüpheli gözaltında

1937 İstanbul doğumlu olan Özer Uçuran Çiller mühendis ve iş insanıdır.  Lise tahsilini Saint Joseph’te tamamladıktan sonra, Mühendislik ve Yüksek Mühendislik diplomasını Robert Kolej’den (Boğaziçi Üniversitesi) aldı. Amerika’da Boston ve Connecticut üniversitelerinden MBA derecesi kazandı. Amerika’da 1975 yılına kadar Ametek Inc. şirketinde Holding Ekonomik Kontroller Direktörü olarak görev yaptı. 

1963 yılında Tansu Çiller ile evlenen Özer Çiller'in soyadını aldığı eşinden iki çocuğu oldu. 8  yıl Amerika'da kaldıktan sonra Türkiye'ye döndü. 1975 yılında Çukurova Holding’in CEO’su olarak göreve başladı. 1983 yılında kendi şirketini kuran Özer Uçuran Çiller aynı zamanda, Milliyet ve Güneş gazetelerinde köşe yazarlığı da yaptı. 

Eşi Tansu Çiller'in siyasete atılıp 1993 yılında ilk ve kadın başbakan olmasından sonra Türkiye'nin ilk "second gentleman"ı unvanını aldı. 2000'li yılların başlarından itibaren alternatif tıbba merak salan Özer Çiller'in bu konuda yayınlanmış kitapları bulunmaktadır.

Editör: Gülşah Yıldız