Son Şampiyon Galatasaray ile Türkiye Kupası’nın sahibi Fenerbahçe’yi, Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde karşı karşıya getirecek olan Süper Kupa maçı, iki ezeli rakibin ortak kararıyla iptal oldu.

Fenerbahçe ve Galatasaray'ın sahaya pankartlarla çıkma isteği ve Atatürk tişörtleriyle ısınma talepleri, Suudiler tarafından reddedildi.

Başkanlar Dursun Özbek ve Ali Koç bir araya gelerek, "Atatürk kırmızı çizgimizdir." görüşü üzerinde birleşti.

Arda Güler'in yeni takımı belli oldu! Arda Güler'in yeni takımı belli oldu!

İki ülkenin federasyonları toplantı üstüne toplantı yapsalar da bir sonuç alınamadı.

Süper Kupa maçının organizatörü olan ve Suudi Arabistan Devleti destekli turizm şirketi Riyadh Season'dan yaşanan krizle alakalı şu açıklama yapıldı:

Öncelikle, kardeşimiz Türkiye Cumhuriyeti ile çeşitli alanlardaki yakın ilişkilerimizden duyduğumuz gururu vurgulamak isteriz. Bunların arasında spor sahaları da vardır.

Maçın, kapsamı dışında herhangi bir slogan olmaksızın spor yapılmasını gerektiren uluslararası futbol yönetmelikleri ve düzenlemelerine uygun olarak zamanında yapılmasını dört gözle bekliyorduk. Özellikle de bu konu maç öncesinde yapılan hazırlık toplantıları çerçevesinde belirtildi.

Türkiye Futbol Federasyonu ile görüşüldüğü için ve uluslararası yönetmelikler, düzenlemeler uyarınca bu maç için yönetmeliklerin gerekliliklerine uyulması gerektiğini vurguladık.

Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti'nin milli marşının çalınması ve Türkiye Cumhuriyeti'nin sahip olduğu statünün tanınması için stadyum içinde ve tribünlerde Türk bayraklarının sergilenmesi konusunda anlaşmaya vardık.

Bu anlaşmaya rağmen, iki takımın da anlaşmaya uymaması üzücü oldu ve bu da maçın yapılamamasına yol açtı.

resim_2023-12-30_120048638

Editör: Batuhan Yavuz