Galatasaray ile Fenerbahçe arasında Suudi Arabistan'da bu akşam oynanacak olan maç öncesi "İstiklal Marşı" ve "Atatürk pankartı" krizi yaşandı. Krizin ardından Galatasaray yönetimi futbolculara maçın oynanmayacağını söyledi.

Fenerbahçe'ye kötü haber! Kritik isim ağır sakatlandı Fenerbahçe'ye kötü haber! Kritik isim ağır sakatlandı

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bu akşam Galatasaray ile Fenerbahçe arasında Turkcell Süper Kupa maçı oynanacaktı. Ancak Suudi Arabistanlı yetkililer, "Kral'ın adına konuşuyoruz" sözleri ile takımlarımıza Atatürk posteri, 'Yurtta Sulh, Cihanda Sulh' pankartı, Atatürk tişörtü ve İstiklal Marşı'nın okunmaması konusunda yasak konulduğunu açıkladı.

Karar infial yaratırken Galatasaray Başkanı Dursun Özbek ve Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Bakan Aşkın Osman Bak ve TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ile durum değerlendirmesi ve toplantı yapmak üzere Büyükekşi'nin bulunduğu otele gitti.

"BAZI AKSAKLIKLAR NEDENİYLE ERTELENDİ"

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Fenerbahçe ve GalatasaraySüper Kupa finali ile ilgili ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada, maçın ileri bir tarihe ertelendiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

''Kamuoyuna duyurulur, Cumhuriyetimizin ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun 100. Yılını yurtdışında da kutlamak amacıyla, Türk Futbolunun marka değerine ve kulüplerimize katkı sağlayacak şekilde kulüplerimizle organize ettiğimiz, 29 Aralık 2023 Cuma günü saat 20.45’te oynanması planlanan 2023 Süper Kupa müsabakası organizasyondaki bazı aksaklıklar nedeniyle Kulüplerimizle birlikte aldığımız ortak karar neticesinde ileri bir tarihe ertelenmiştir. Ev sahibi ülkenin Futbol Federasyonu, ilgili kurum ve kuruluşlarına şu ana kadar Süper Kupa’nın organizasyonu için göstermiş oldukları çaba nedeniyle teşekkür ederiz.''

"PAZARLIK YOK, GERİ DÖNÜYORUZ"

TRT Spor, Galatasaraylı futbolculara maçın oynanmayacağının tebliğ edildiğinin bildirildiğini iddia etti.

Son olarak ise Fenerbahçe ve Galatasaray yöneticilerin “Pazarlık falan yok. Geri dönüyoruz!” ifadeleri aktarıldı.

İşte yaşanan krizde anbean gelişmeler:

GALATASARAY: ATATÜRK TİŞÖRTLERİYLE ISINMAYA ÇIKMAZSAK MAÇA ÇIKMAYACAĞIZ

TRT Spor'un haberine göre, Galatasaray'ın kamp yaptığı otele geri döndüğünü ve sarı kırmızılıların Atatürk tişörtleriyle ısınmaya çıkılmasına izin verilmezse maça çıkmayacağı öne sürüldü.

ALİ KOÇ SİNİRLENEREK TOPLANTIYI TERK ETTİ!

Koç maç öncesinde açıklama yaparak Mustafa Kemal Atatürk'ün “Yurtta sulh, cihanda sulh" pankartıyla maça çıkmak istediklerini ifade tti ve "Sanıyorum otoriteler tarafından henüz kabul edilmedi. Tam belli değil, duruma göre bakacağız" dedi. Ancak TFF ve İletişim Balşkanlığının yalanladığı kararın gerçek olduğu ortaya çıktı.

Toplantı ardından Al-Riyadh News ise "Ali Koç ricalar üzerine toplantıya geldi ve ‘Ne demek Atatürk yok? Atatürk yoksa Türkiye yok, biz de yokuz, maç da yok’ diye sinirlenerek odayı terk etti." bilgisini paylaştı.

TFF'DEN GELEN İLK AÇIKLAMA: KARŞILAŞMA İSTİKLAL MARŞI İLE BAŞLAYACAK

Türkiye Futbol Federasyonu, İletişim Başkanlığı ardından açıklama yaparak "Süper Kupa Maçı Türk Bayrağımız huzurunda, 100. Yıl Kutlama Etkinlikleriyle, Şehitlerimiz için saygı duruşuyla ve sanatçı Norm Ender’in okuyacağı İstiklal Marşımız ile başlayacaktır." sözlerini kaydetti.

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI DEZENFORMASYON DEDİ

Pankart krizine ilişkin ilk açıklama İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden geldi. Açıklamada haberler için dezenformasyon olduğu belirtilerek, Süper Kupa maçı öncesinde sahada Türk bayrağı, her iki kulübün bayrakları ve Turkcell Süper Kupa bayrağı açılacağı belirtilen açıklamada, ışık şovları ile açılış seremonisi ve şehitler için gerçekleştirilecek 1 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunacağı ifade edildi.

Editör: Nigar Topcu