Ünlü meteoroloji uzmanı Kerem Ökten, sosyal medya hesabından ülke genelinde etkili olması beklenen bir soğuk hava dalgasının yaklaştığını söyledi.

Ökten, cumhuriyet tarihinin en soğuk ve en karlı günlerin yolda olduğunu kaydetti.

Kerem Ökten, Antalya ve Adana'da bile kar örtüsü olabileceğini söyleyerek dikkat çeken ifadeler kullandı:

"Bu neslin görmediği hiçbir şey kalmadı demiştik. Meğerse varmış. Cumhuriyet tarihinin en soğuk ve en karlı günleri yolda olabilir. Antalya ve Adana'da bile kar örtüsü ve Ankara'da bile gece -21 dereceler mümkün..."

Ancak, Türkiye'nin ilk meteorolojik forum sitesi Hava Forum'un X hesabından yapılan açıklamada, meteoroloji uzmanı Ökten'e sert tepki geldi.

Hava Forum'dan yapılan açıklamada, "Cumhuriyet tarihinin en soğuk ve en karlı günleri geliyor." şeklindeki haberin gerçeği yansıtmadığı ve Kerem Ökten'in bu tür tahminlerle sürekli bilgi kirliliği yarattığı belirtilerek, dezenformasyon uyarısında bulunuldu.

Hava Forum, Ökten'in geçmişteki benzer açıklamalarını hatırlatarak, bu kişinin meteoroloji bilmediği gibi cumhuriyet tarihini de bilmemediğini savundu ve kamuoyunu bu tür asılsız iddialara karşı bilgilendirmeye çağırdı.

Hava Forum'dan yapılan açıklamada şu cümleler yer aldı:

DİKKAT ! Dezenformasyon Alarmı:

"Cumhuriyet tarihinin en soğuk ve en karlı günleri yolda.", "Sibirya soğukları geliyor, deniz donabilir." şeklindeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Birincisi gelen Sibirya kökenli değil, kutup kökenli bir soğuk hava. İkincisi soğuk hava Avrupa'ya ya da Kafkaslar'a gidebilir, netleşmedi.

Bu haberleri her sene aynı sahte meteoroloji mühendisi ısrarla yapmaktadır. Amacı kesinlikle bilim değil, popülerlik kazanmaktır. Bu sene Eylül ayından "Eylül'de el nino kışı geliyor," şeklinde başlamıştı. Sonra çeşitli kar haberleriyle yine bilgi kirliliği yarattı.

Gelinen aşamada kutup soğuklarını takipteyiz. Ama "Boğaz donacak, cumhuriyet tarihinin en şiddetlisi." gibi söylemler gerçek dışıdır.

Bu haberi yapan kişi hem sahte meteoroloji mühendisidir hem de Cumhuriyet ve de Atatürk'e hakaret paylaşımları olan bir kişidir. Bu kişi meteoroloji bilmediği gibi cumhuriyet tarihini de bilmemektedir.

Kars'ta korkutan deprem! AFAD açıklama yaptı Kars'ta korkutan deprem! AFAD açıklama yaptı

Lütfen bize bu şahsın kar haberlerini sormayın. Biz yalanlamaktan, kendisi dezenformasyon yapmaktan bıkmamış durumda. Her yıl 1-2 metre kar geliyor diyerek yaptığı asparagas yüzlerce kar haberiyle meteoroloji bilimine olan güveni de sarsmaktadır. İnsanlar bu şahsın haberlerini diğer bilim insanları söylemiş gibi algılamaktadır. Bu şahıs hakkında çevremizi de uyaralım, bilgilendirelim.

Saygılarımızla..

Editör: Batuhan Yavuz