A Milli Takım futbolcusu Merih Demiral, Milliler’in EURO 2024’te Avusturya’ya karşı çeyrek final zaferini bozkurt işareti ile kutladı. UEFA, Merih Demiral hakkında ‘uygunsuz davranışlarda bulunduğu’ gerekçesiyle disiplin soruşturması başlattı.

Demiral’in sevinci sosyal medyada da tartışma konusu oldu. Demiral’i destekleyen kimi kullanıcılar MHP ile bilinen bozkurt işaretinin ‘Türklük sembolü’ olduğunu iddia etti. Bu kullanıcılar da işareti Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de kullandığı dair montajlanmış bir fotoğrafı paylaştı.

ATATÜRK ‘BOZKURT İŞARETİ’ YAPMIYOR
Ancak iddia edilenin aksine bahse konu fotoğrafta Atatürk eliyle kurt işareti yapmıyor. Fotoğraf 14 Temmuz 1936 tarihinde Florya’da Florya Köşkü inşaat alanında kaydedilmiş.

Aynı gün Florya’da çekilen diğer fotoğraflar şu şekilde:

O madde kaldırıldı: Kadınlar kızlık soyadını tek başına kullanabilecek O madde kaldırıldı: Kadınlar kızlık soyadını tek başına kullanabilecek

Atatürk Bozkurt Işareti


Fotoğraflardan görülebileceği üzere Atatürk, inşaat sırasında eliyle bazı direktifler veriyor. Bozkurt işareti sanılan el hareketinin de bir direktif içerdiği anlaşılıyor. Fotoğrafta Atatürk’ün parmaklarının bozkurt işaretindeki konumda olmadığı, elinin açık olduğu, işaret ve serçe parmakları yerine baş parmağının havada olduğu görülüyor. Bozkurt işaretinin sağ elle yapıldığı bilinmekle birlikte fotoğrafta Atatürk’ün sol elinin havada olduğu görülüyor. Ayrıca 1936 yılında günümüzdeki anlamıyla bir bozkurt işaretinin kullanıldığına dair bir emare de bulunmuyor.
 

Editör: Aliye Tulum