Sigaraya yönelik peş peşe gelen zamların ardı kesilmiyor. Bu kez yılın ilk yarısında beklenen ÖTV artışıyla birlikte sigaraya rekor bir zam gelmesi bekleniyor. Yılın ilk beş ayında Üretici Fiyat Endeksi'nin (ÜFE) yüzde 17.87'ye yükselmesi, sigara ve alkol ürünlerine yapılacak zam oranının yüzde 20'nin altında olmayacağını gösteriyor. Bu durumda, en ucuz sigaranın 66 TL olması bekleniyor.

Eğer bu oran uygulanırsa, paket başına asgari maktu vergi tutarı 34.2 TL'den 41.04 TL'ye çıkacak. İkinci bir vergi olarak uygulanan paket başına 4.8 TL'lik maktu vergi de yüzde 20 artışla 5.76 TL olacak.

Bu artışlarla birlikte, sigaranın perakende satış fiyatı ÖTV açısından 60 TL'nin altında olamayacak. Şu anki minimum fiyat 50 TL iken, en düşük sigara fiyatı 56 TL seviyesinde. Eğer vergi artışı doğrudan fiyatlara yansıtılırsa, en ucuz sigara paketinin 66 TL'ye çıkabileceği tahmin ediliyor.

Araç sahiplerini üzecek haber! Motorine zam geliyor Araç sahiplerini üzecek haber! Motorine zam geliyor

Cumhurbaşkanının yetkileri arasında, uygulama dönemlerini gün veya ay olarak belirleme veya belirlenen mallar ve aylar itibarıyla yeniden belirlenmiş sayılan tutarların uygulanmamasına karar verme hakkı bulunuyor. Bu yetki, zamların ne zaman ve ne ölçüde uygulanacağı konusunda esneklik sağlıyor.
 

Editör: Aliye Tulum