Ankara'nın Kahramankazan ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Özel Eğitim Uygulama Okulu'nda, down sendromlu 17 yaşındaki Berat Ü., öğretmeni Mücahit Mert Hepgümüş tarafından şiddet gördü. Kamera kayıtları ile ortaya çıkan olay kamuoyunda büyük infiale yol açtı.

24 Mayıs 2024 günü Özel Eğitim Öğretmeni Mücahit Mert Hepgümüş, Berat Ü.'nün annesi Serap C.'yi telefonla arayarak, oğlunun arkadaşıyla sürtüşme yaşadığını ve dudağının kanadığını söyledi. Okul dönüşü oğlunu servisten alan Serap C., vücudunda morluklar olduğunu fark etti. Serap C.'nin olayın nasıl gerçekleştiğini sorması üzerine Berat Ü., "Hoca yaptı" dedi.

Pazartesi günü okula giden Serap C., olayla ilgili müdür yardımcısı ile görüştü. Müdür yardımcısı, Serap C.'ye Berat'ın arkadaşıyla yaşadığı sürtüşme sonucu yüzünü kalorifer peteğine çarptığını, öğretmen Mücahit Mert Hepgümüş'ün ise özel eğitimde kullanılması gereken bazı sert tavır ve davranışlarda bulunduğunu ve çok büyütülecek bir problem yaşanmadığını söyledi.

Annenin ısrarı üzerine okulun güvenlik kamerası görüntüleri incelendi. Kamera kayıtlarında down sendromlu Berat'ın öğretmeni tarafından darbedildiği ve yere düşürüldüğü, tekmelendiği ve yumruklandığı görüldü. Görüntülerde Berat Ü.'nün herhangi bir şekilde direniş göstermediği de görülüyor.

NÖBETÇİ ÖĞRETMEN EŞİ KAYITSIZ KALDI
Kameraya yansıyan görüntülerde, Hepgümüş'ün ayaklarıyla Berat'ın üstüne bastığı, yerlerde sürüklediği, tekme attığı anlar yer aldı.

O gün okulda nöbetçi olan ve aynı zamanda şiddet uygulayan Hepgümüş'ün eşi olan Z.H.'nin ise olay anında eşinin yanından geçip gittiği görüldü. Görüntüleri izledikten sonra şok olan ve oğlu için hastaneden darp raporu alan Serap C., avukatı Çiğdem Tan aracılığıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine gözaltına alınan Mücahit Mert Hepgümüş, “Berat'ı sınıfa götürmek için ikna etmeye çalışıyordum” dedi. Hepgümüş, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

15 yaşındaki kız çocuğu 120 yerinden bıçaklanarak öldürüldü! 15 yaşındaki kız çocuğu 120 yerinden bıçaklanarak öldürüldü!

'EŞİ HAKKINDA AYRICA SUÇ DUYURUSUNDA BULANACAĞIZ'
Down sendromlu Berat'ın avukatı Çiğdem Tan, iki ay önce de Berat'ın gözünde morluk tespit edildiğini ancak okulun sorumluluk almadığını ve ortaya somut bir delil konulamadığını belirterek, "Şiddetin hiçbiri normal değildir ama bu daha da vahim. Bir öğretmenin canavarca hisle yaptığı bir davranıştır. Bu çocuk, sistematik olarak dayak yiyerek eğitilmeye çalışılmıştır maalesef. Şüpheli tutuklandı ama 'basit yaralama' suçundan dava açıldığı için muzdaribiz. Çünkü bu olay görüntülerden de anlaşılacağı üzerine basit olamayacak kadar korkunçtur ve 'kasten yaralama' olayıdır. Alt sınırı ve üst sınırı muhakkak yüksekten görülmesi gereken bir davadır. Ayrıca o günün nöbetçi öğretmeni, bu şiddeti uygulayan öğretmenin eşidir ve o da sadece seyretmiştir. Arada yine bir görüntüde mağdur down sendromlu çocuğa tekme atmıştır. O görüntüler de vardır. Fakat henüz savcılığa bu durum intikal etmemiştir, ayrıca suç duyurusunda bulunacağız" ifadelerini kullandı.

1,5 YILA KADAR HAPİS TALEBİ
Kahramankazan Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, kamera kayıtları incelendiğinde mağdur çocuğun şüpheli öğretmen tarafından açıkça darp edildiğinin görüldüğü, öğretmenin yaptığı savunmanın ise tamamen suçtan kurtulmaya yönelik, hayatın olağan akışına aykırı olduğu kaydedildi. İddianamede, Hepgümüş'ün TCK'nin 86'ncı maddesi gereği 'basit yaralama' suçundan cezalandırılması talep edildi. Savcılık, suçun 'beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı' işlenmesi ve kamu görevlisi olması nedenleriyle de artırım yapılarak 6 aydan 1,5 yıla kadar hapis ile cezalandırılması istendi. Kahramankazan 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından iddianame kabul edildi. Şüpheli öğretmen, 24 Haziran'da hakim karşısına çıkacak.

Editör: Nigar Topcu