Kobani Davası'nın 83’üncü duruşması bugün Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında olduğu 18’i tutuklu 108 ismin yargılandığı davada karar açıklandı.

Avukatların Talepleri Reddedildi

Duruşmada avukatların beyanlarının ardından mahkeme başkanı, avukatların erteleme ve ek süre taleplerini reddetti. Mahkeme, daha önce iki kez karar açıklamayı ertelemişti.

Karar Açıklandı

Mahkeme Başkanı, dosyada araştırılması gereken bir durum kalmadığını belirterek 130 sayfalık kararı açıklamaya başladı. Kararın açıklanması sırasında, salonda bulunan yüzlerce avukat masalara vurarak karara tepki gösterdi.

Hükmün açıklandığı sırada avukatlar, mahkeme heyetini protesto ederek ıslıklar ve sloganlarla duruşma salonunu terk etti. 

Seferberlik için 24 yıl sonra yeni karar! Erdoğan imzaladı, Resmi Gazete'de yayımlandı Seferberlik için 24 yıl sonra yeni karar! Erdoğan imzaladı, Resmi Gazete'de yayımlandı

Selahattin Demirtaş'a 42 yıl hapis cezası!

Selahattin Demirtaş hakkında devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmaya yardım suçundan 20 yıl hapis cezası verildi.  Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Demirtaş suç işlemeye tahrik etme suçundan ise 4 yıl 6 ay hapis cezası aldı.

Daha sonra açıklanan suçlamalarla Demirtaş'ın cezası 42 yıl 6 aya çıktı.

Figen Yüksekdağ, Kobani Davası'nda 30 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı

Yüksekdağ'a ,2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçundan 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ayrıca iki ayrı "terör örgütü propagandası" suçundan 3 yıl hapis cezası verildi. Seçim yasaklarına aykırı hareket etmekten ise 3 ay hapis cezası verildi. 

Yüksekdağ toplamda 30 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

İşte diğer sanıklar hakkındaki kararlar

-Sabahat Tuncel hakkında ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçundan 12 yıl hapis cezası verilerek, tutuklulukta geçirdiği süre göz önünde bulundurularak tahliyesine karar verildi.

-Gültan Kışanak hakkında ‘örgüt üyeliği’ suçundan 12 yıl hapis cezası, cezaevinde kaldığı süre itibarıyla tahliye edildi.

-Kobani Davası'nda Altan Tan, Ayhan Bilgen, Aysel Tuğluk hakkında beraat kararı verildi. Ayla Akat Ata tahliye edildi.

-Aynur Aşan 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

-Eski milletvekili ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 10 yıl hapis cezası verildi.

-Sırrı Süreyya Önder tüm suçlarından beraat etti.

Ayrıntılar geliyor...

Editör: Nigar Topcu