CHP’nin birinci parti olarak galibiyet aldığı 31 Mart yerel seçimlerinde Ak Parti ilk kez ikinci sıra ile düşüş yaşamıştı. Yöneylem tarafından yapılan genel seçim anketine göre Ak Parti yerel seçimlerdeki oranın da altına düşerken, DEM Parti ve YRP oy oranları ile dikkat çekti.

CHP, 1977 yılından beri ilk kez 31 Mart seçimlerinde yüzde 37,77 oyla birinci parti seçilirken, Ak Parti kurulduğu günden bugüne aldığı yüzde 35,56 oy ile ilk kez yerel seçimlerde ikinci sıraya düştü. Önümüzdeki 4 yıl seçim olmayacağı da sık sık gündeme gelen konular arasında.

MİLLETVEKİLLİĞİ SEÇİMİ OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ ?

Bu bağlamda yapılan anket çalışmaları ise devam ederken, son olarak Yöneylem Araştırma, 26 Nisan-29 Nisan tarihleri arasında yaklaşık 2 bin kişiye Milletvekilliği seçimi olsa hangi partiye oy vereceklerini sordu. Yapılan anket sonucunda ortaya çıkan tablodaki oy oranları dikkat çekti.

DEM PARTİ SONUÇLARI DİKKAT ÇEKTİ

Anket sonuçlarına göre CHP birinciliği kimseye kaptırmayarak katılanların oylarının yüzde 34,1’i aldı.  Ak Parti’de ise oy kaybı yaşanırken oy oranı yüzde 30,Yöneylem 1.5.9’a düştü. Seçimlerde yüzde 5,70 oy ile 4. sıraya yerleşen DEM Parti, ankete göre oyunu yüzde 9,4'e yükseltti. 31 Mart yerel seçimlerinin en çok gündeme gelen partilerinden Yeniden Refah Partisi ise yüzde 6 civarındaki oyunu yine korudu.

AK Parti’de istifalar peş peşe! Affını isteyerek görevini bıraktı AK Parti’de istifalar peş peşe! Affını isteyerek görevini bıraktı