Türkiye, bugün İrlanda'nın başkenti Dublin'de gerçekleştirilen UEFA Yönetim Kurulu Toplantısı'nda alınan kararla 2026 UEFA Avrupa Ligi Finali ve 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finali'ne ev sahipliği yapma hakkı kazandı.2026 UEFA Avrupa Ligi Finali ve 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finali, Türkiye'de düzenlenecek.

UEFA Yönetim Kurulu Toplantısı, İrlanda'nın başkenti Dublin'de yapıldı. Toplantıda, 2026 UEFA Avrupa Ligi Finali ve 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finali'ne Türkiye'nin ev sahipliği yapmasına karar verildi. 2005 yılında UEFA Şampiyonlar Ligi Finali, 2009 yılında UEFA Kupası Finali, 2013 yılında U20 Dünya Kupası ve 2019 yılında UEFA Süper Kupa, 2023 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali'ne ev sahipliği yapan Türkiye, EURO 2032'ye de İtalya ile birlikte ev sahipliği yapma hakkı kazanmıştı.

Aziz Yıldırım'dan Ali Koç'a tarihe geçecek teklif! Aziz Yıldırım'dan Ali Koç'a tarihe geçecek teklif!

2026 UEFA AVRUPA LİGİ FİNALİ VE 2027 UEFA AVRUPA KONFERANS LİGİ FİNALİ BEŞİKTAŞ PARK'TA

Öte yandan daha önce 2019 yılında UEFA Süper Kupa mücadelesi düzenlenen Beşiktaş Stadyumu, 2026 UEFA Avrupa Ligi Finali ve 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finali'ne de ev sahipliği yapacak.

UEFA ONAY VERİRSE YENİ ANKARA STADYUMU'NDA YAPILACAK 

Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu tarafından ilgili paydaşlarla yapılan istişareler neticesinde, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) sonrasında UEFA'ya, 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finali'ne ev sahipliği yapması için inşaası devam eden Yeni Ankara Stadyumu ile ilgili başvuru yapılması kararı alındı. UEFA'nın onay vermesi durumunda ise 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finali, Yeni Ankara Stadyumu'nda yapılacak. Böylece süreçlerin tamamlanması halinde başkent Ankara ilk kez bir UEFA final organizasyonuna ev sahipliği yapacak.

Yeni Ankara Stadyumu ile ilgili süreçlerin tamamlanmaması durumunda ise 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finali de planlandığı gibi yine Beşiktaş Park'ta oynanacak.

'' İKİ BÜYÜK FİNALİ DAHA TÜRKİYE'YE ARMAĞAN ETMENİN HAKLI GURURUNU YAŞIYORUZ''

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Biliyorsunuz 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapma hakkı kazandırmanın haklı gururunu yaşattık ülkemize. 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'na da gurubumuzu lider tamamlayarak katılma hakkı kazanmanın gururunu da hep birlikte yaşıyoruz. 2023 Şampiyonlar Ligi Finali'ne ev sahipliği yapmanın gururu ve mutluluğunu da yaşamıştık. Bugün de iki büyük finali daha Türkiye'ye armağan etmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Şu anda İrlanda'nın başkenti Dublin'deyiz. Uzun süredir yaptığımız başarılı çalışmalar neticesinde 2026 UEFA Avrupa Ligi Finali'ni UEFA'da kayıtlı ismiyle Beşiktaş Park'ta, yani Tüpraş Stadyumu'nda yapma hakkı kazandık. Bu da yetmedi, ayrıca 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finali'ni de yine Beşiktaş Park'ta yapma hakkı kazandık" diye konuştu.

Editör: Gülşah Yıldız