Fed Başkanı Powell'ın dünkü açıklamasının ardından altın fiyatları rekor seviyelere ulaştı. Ons altın, yeni bir rekor kırarak 2.304,94 dolar seviyesine yükseldi. Ancak şu sıralarda 2300 doların altına geri çekildi. Son bir ayda altın fiyatları yüzde 17,28 artış gösterirken, yıl başından bu yana ise yüzde 14,12 yükseldi. Bir yıllık dönemde ise yüzde 12,70'lik bir artış görüldü.

Bakan Yumaklı'dan çiftçilere müjde! Hesaplarına 694 milyon 461 bin TL aktarılacak Bakan Yumaklı'dan çiftçilere müjde! Hesaplarına 694 milyon 461 bin TL aktarılacak

Türkiye'de ise gram altın fiyatı serbest piyasada 2394 lira seviyelerinde değerlenirken, çeyrek altın 4267 lira, Cumhuriyet altını ise 17.099 lira seviyelerinde bulunuyor.

Uzmanlar ise altın fiyatlarına ilişkin çeşitli değerlendirmelerde bulunuyorlar. Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, altın fiyatlarında kısa vadede yatay bir seyir olabileceğini ancak güçlü ve kalıcı düşüşlerin beklenmediğini belirtiyor. Eryılmaz'a göre, Fed'in faiz indirimlerine başlamasıyla birlikte altında güçlü yükselişlerin olması muhtemel. Ons altında 2.600 dolar seviyelerinin görülebileceğini ifade eden uzman, gram altında ise 3.000 liranın üzerinin görülebileceğini dile getiriyor. Portföylerde altının payının artırılması gerektiğini vurgulayan Eryılmaz, bu dönemlerde alım fırsatlarının değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Editör: Nigar Topcu