SSK ve Bağ-Kur emeklisine yapılan zam, emekli sandığına yapılan zamla eşitlenerek yüzde 7 oranında artırıldı. Gelen artış ile birlikte SSK ve Bağ-Kur emeklisi için 6 aylık maaş artış oranı yüzde 49,25’e yükseltildi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Twitter hesabından emekli için alınan karara tepki göstererek "Bir de 'iyileştirme' diyorlar. 10 bin lira maaş alan bir emekli için 450 lira zamma denk geliyor. Haberleri yok 1 kilo et 450 liradan pahalı. En düşük emekli maaşı asgari ücret kadar olmalı" sözlerini kaydetti.

Özel sosyal medya platformu Twitter'dan "En düşük emekli maaşı asgari ücret olana kadar susmayacağız!" notunu düştüğü videoda şunları söyledi:

'EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 17 BİN LİRA OLSUN'

Özgür Demirtaş hükümete seslendi: Neyi bekliyorsunuz? Özgür Demirtaş hükümete seslendi: Neyi bekliyorsunuz?

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeyiz, şimdi Meclis hareketlendi, bir haber var. Bağ-Kur ve SSK emeklisine yapılan zam emekli sandığı emeklisine yapılan zam oranına çıkarılacak. Yani 49.25'e çıkacak.
Yüzde 7 civarında bir artış olacağı öngörülüyor. Ve bu yine bir iyileştirme olarak söyleniyor. Biz diyoruz ki, 'En düşük emekli maaşı 10 bin lira olmasın, asgari ücret düzeyine çıksın, 17 bin lira olsun.'


'450 LİRA ZAMMA KARŞILIK GELİYOR'

Onların bu söylediği şey örneğin 10 bin lira maaş alan bir emekli için 450 lira zamma karşılık geliyor. Haberleri yok, 1 kilo et 450 liradan pahalı ve yapmaya çalıştıklarını söyledikleri iyileştirme değil.
Sadece bizim gündemde tuttuğumuz ve emeklilerin sahiplendiği tepkiler üzerine şimdi göstermelik bir iyileştirme yapıyorlar. Biz, en düşük emekli maaşı asgari ücrete eşitlenene kadar, yani en az 17 bin lira olana kadar konuşmaya devam edeceğiz, emeklilerin sesini duyurmaya devam edeceğiz.

Editör: Nigar Topcu