Bayram kazalarında acı bilanço! Ali Yerlikaya açıklama yaptı Bayram kazalarında acı bilanço! Ali Yerlikaya açıklama yaptı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenen, 'Dil Derneği Ustalara Saygı Gecesi' etkinliğine katılarak, derneğin 37. kuruluş yıl dönümünü kutladı.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni müfredat, Talim Terbiye Kurulu'nca onaylanmıştı. Özel,Talim Terbiye Kurulu'nun yeni müfredat kararını eleştirdi.

'BU KAFANIN YAPACAĞI MÜFREDATTAN HİÇBİR ŞEY OLMAZ'

Talim ve Terbiye Kurulu'nun Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'ni onaylamasına değinen Özel, şöyle konuştu:

"Müfredat yapmak, anayasa yapmaktan önemlidir. Anayasayı katılımcılıktan yapacaksan müfredatı da katılımcılıkla yapacaksın. Bu müfredatla yetişen nesiller gelecekte anayasa yapacak ya da anayasaya sadakat duyacak. Anayasayı nasıl yapıyorsan müfredatı da o şekilde yapman lazım. Almanya'nın ihracattaki başarısı, teknolojideki başarısı nereden geliyor? Kimsenin tartışmadığı tam bir ulusal mutabakatla ortaya konmuş bir eğitim sistemi var. Gelen sosyal demokrat değiştirmiyor, Hristiyan demokrat değiştirmiyor. Yeşiller gelince başka bir şey yapmıyor. Ama burada aynı parti iktidarda 22 yıldır ve sekizinci kez oturuyorlar ve baştan aşağıya eğitim reformu yapmaya çalışıyorlar. Kendileri bozuyorlar, kendileri düzeltemiyorlar. Çünkü toplumun tümünü kapsamayan, öğrenciyi dinlemeyen, öğretmeni dinlemeyen, veliyi dinlemeyen, eğitim alanında örgütlü sendikaları dinlemeyen, görmezden gelen ve sadece ve sadece benim istediğime göre bir nesil yetiştirsin diyen ki onu da başaramıyor, başaramadığını itiraf ediyor ama tekrar deniyor. Bu kafanın yaptığı müfredattan hiçbir şey olmaz. Milli Eğitim Bakanı, daha bugün eleştirilere prim vermeden yolumuza devam edeceğiz diyor. Bir kere zaten işin özü şu: Eğitimin sonunda eleştiriye açık bir nesil yetiştirirsen demokrat yetiştirirsin. Eleştirme kapasitesi yüksek, eleştirilmeye açık bir nesil demokrat bilsin. Daha ilk başta biz diyor eleştirilere kulağımızı tıkayacağız, bildiğimizi yapacağız diyor. Bu kafanın yapacağı müfredattan hiçbir şey olmaz"

'İSTİKLAL CADDESİ'NDEKİ ARAPÇA TABELALARDAN DA UTANÇ DUYUYORUM'

Özel, daha önce Arapça tabelalarla ilgili olarak 'Belediye başkanlarına yaptığı Arapça tabelalarına dokunmayın' uyarısına ilişkin şunları söyledi:

"Meselenin özü, belediye başkanına diyorum ki siz yangın çıktığında araca binip yangını söndürmeye gitmiyorsunuz. Siz bir yerde su patladığında gidip boruyu onarmıyorsunuz. Yanlış bir tabela olabilir. O tabelayı elinizle yırtmak sizin işiniz değil. Ben İstiklal Caddesi'ndeki Arapça tabelalardan da utanç duyuyorum. Kilis’teki tabelanın da kaldırılması gerekiyorsa Belediye Kanunu'na uygun olarak mutlaka ve mutlaka uyarınızı yapın. Tebligat yapın. Kaldırmazlarsa ya da olması gereken hale inmezse, bunu kim yapması gerekiyorsa belediyede o yapsın. Ama benim belediye başkanım, eliyle bir tabela yırtıyorsa bu fazladan popülizmdir. Partinin seçilmiş belediye başkanı olarak bu yanlışın içinde olmayın. Yasaların gereğini yapın. Türkçeye sahip çıkın, Türkçe tabelalara sahip çıkın. Ama bu ülkede İngilizceye, Almancaya yapılmayan muameleyi de Arapçaya yapmayın." 

Editör: Gülşah Yıldız