CHP'de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayının belirleneceği Parti Meclisi öncesinde partide belirsizlik ve tartışmalar yaşanıyor. Parti kulislerinde, mevcut başkan Tunç Soyer'in yerine Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın aday gösterileceği iddiaları konuşuluyor.

CHP'nin eski Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem, konuyla ilgili olarak "Tunç Soyer, Mehmet Cengiz’in adamına değiştirilmektedir. Sebebi; Kılıçdaroğlu’nu kurultayda desteklemiş olmasıdır. İzmir’i ya CHP alacak, ya Mehmet Cengiz alacak" şeklinde bir iddiada bulunmuştu.

Hakan Bayrakçı'dan bomba DEM Parti analizi! DEM CHP'ye desteğini açık etmiyor Hakan Bayrakçı'dan bomba DEM Parti analizi! DEM CHP'ye desteğini açık etmiyor

İddialar Üst Üste Geliyor

CHP’nin eski yönetiminden Tugay için “Mehmet Cengiz’in adamı” suçlaması yapılırken, mevcut yönetim suçlamaları yalanlıyor. 

Yazar İsmail Saymaz, sosyal medya hesabından CHP'nin İzmir adayının Cemil Tugay olduğu yönünde bir kulis paylaştı. Saymaz, açıklamasında "CHP lideri Özgür Özel, yaklaşık bir saat önce genel merkezde görüştüğü Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’a “İzmir Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığınızı uygun gördük. Sizi tek isim olarak MYK’ya götüreceğiz. Burada onaylanırsanız Parti Meclisi’nde karar bağlayacağız” dedi." ifadelerine yer verdi.

İmamoğlu'ndan Rest İddiaları

Öte yandan İmamoğlu cephesinin de Özgür Özel yönetiminin İzmir tercihinden rahatsız olduğu ve karara tepki gösterdiği yine kulislerde konuşuluyor.

Daha Fazla Tahammül Edemeyiz

CHP içerisindeki gerginlik büyüyor, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı konusunda Özgür Özel, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun uyarılarına rağmen Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay'ı aday göstermeye hazırlanıyor. Tugay'ın CHP Genel Merkezi'ne gelerek Özgür Özel ile görüştüğü ifade ediliyor.

İddialara göre, İmamoğlu cephesi, Tunç Soyer'in aday gösterilmemesinin Demokrat Parti (DEM) içinde rahatsızlık yaratabileceği ve bu durumun İstanbul'da DEM Parti'nin aday çıkarmasıyla sonuçlanabileceği yönündeki itirazlara karşın, Özgür Özel cephesi "Ataşehir olayından sonra CHP’yi İmamoğlu yönetiyor algısına daha fazla tahammül edemeyiz" dediği iddia ediliyor.

Editör: Şevval Başçakır