31 Mart yerel seçimlerine ilişkin gelişmelerde, Millet İttifakı'nın ayrı girmesine rağmen, DEM Parti'nin muhalefete açık kapı bırakması dikkat çekiyor.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'a yaptığı açıklamada, DEM Parti'nin kent uzlaşısı yaklaşımını olumlu bulduğunu belirtirken; şu ana kadar herhangi bir görüşme trafiğinin olmadığını ifade etti.

Özel, DEM Parti'nin kent uzlaşısı çerçevesinde adaylarını belirlemesi durumunda işbirliği yapabileceklerini vurguladı. 

Öte yandan, DEM Parti'nin batıda belli adaylar çıkaracaklarını, ancak kent uzlaşısıyla uyumlu adaylar olması hâlinde iş birliği yapabileceklerini açıkladığı belirtildi.

Özgür Özel, konuyla ilgili şunları kaydetti:

Murat Kurum'dan anket mesajı: Geriden gelip 2 puan öne geçtik Murat Kurum'dan anket mesajı: Geriden gelip 2 puan öne geçtik

(DEM Parti’yi ziyaret ettiniz, nezaket ziyareti dendi ama seçim işbirliği olanakları da konuşuldu. Heyetler oluşturuldu diye haberler var, bir işbirliği olacak mı sorusu üzerine) Bir heyet oluşturmadık. Ama DEM Parti’nin özellikle bu kent uzlaşısı dediği ve kentin değerlerini korumak, ranta geçit vermemek, kendini öteki hissedenleri ötekileştirmeyecek belli yapıda adayları destekleme noktasında bir çerçeveleri var. Bunu önemsiyorum. Ve biz üzerinde bu kent uzlaşısını sağlayabilecek adayları belirleyebileceğimizi düşünüyoruz.

Bu bir ittifak, işbirliği değil ama o tarife uygun bizde çok sayıda belediye başkanlarımız var. Yani halkçı, yoksulu kayıran, ranta, çevre talanına izin vermeyecek belediye başkanlarını adaylaştırdığımızda, kent uzlaşısının üzerlerinde sağlanabilmesiyle ilgili bir umudum var. O noktada ben DEM Parti’nin kent uzlaşısıyla ilgili yaklaşımını önemsiyorum.

Şu anda öyle bir görüşme trafiğimiz yok. Onlar zaten; biz doğuda adaylarımızı çıkaracağız, batıda da belli aday çıkaracağız dediler. Ama kent uzlaşısıyla ilgili de, oy verebileceğimiz aday çıkarılırsa, o adaylar üzerinde uzlaşma sağlayabiliriz diyorlar. Bunu sağlıklı bir yaklaşım olarak görüyorum.

Editör: Batuhan Yavuz