Prof. Dr. Özgür Demirtaş, ekonomik olarak zor bir yıla girdiğimizi söyleyerek özellikle siyasetçileri uyardı. Gelecek dönemde Türkiye'de işsizliğin artacağını, zombi şirketlerin batacağını, kredi çekmenin zorlaşacağını ifade eden Demirtaş,  yapısal reformlar yapılır ve doğru para politikasına devam edilirse bu sorunların aşılabileceğini belirtti.

Korkutan açıklamasında Demirtaş, siyasetçilere de "Zorlu bir ekonomik süreçten geçiyoruz ve birleşmeye ihtiyacımız var." sözleriyle seslendi.

Ekonomist Özgür Demirtaş, sosyal medya platformu Twitter'dan yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

REFORM YAPILMAZSA ACI DEVAM EDECEK

"Ekonomik olarak ülkece çok zorlu bir yıla giriyoruz. Ama iyi haberim de var. Sonuna kadar okuyun.

- İşsizlik artacak.

-Bazı insanlar işlerini kaybedecek.  

-Zombi şirketler batacak.  

-Kredi daha da zor bulunacak.  

-Ucuz paraya alışanlar ağlayacak.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı açıkladı! 2014 yılı Ramazan pidesi fiyatı belli oldu Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı açıkladı! 2014 yılı Ramazan pidesi fiyatı belli oldu

Ama eğer benim yıllardır söylediğim yapısal reformlar yapılır ve doğru para politikasına devam edilirse yılın ikinci yarısı hafif kıpırdanma başlayacak ve 2025 yılı daha iyi olacak. Yok eğer yapısal reformlar yapılmaz veya yarıda kesilirse acı devam edecek. Hadi yapabiliriz. Ben Türkiye'ye inanıyorum. Lütfen bu sefer bari doğrusunu yapalım."

SİYASETÇİLER BİRLEŞTİRİCİ OLMALI

"Siyasetçilerden ricam birleştirici olmaları. Bu sözüm her siyasi partiye ve her siyasetçiye. Zorlu bir ekonomik süreçten geçiyoruz ve birleşmeye ihtiyacımız var. Ülke olarak potansiyelimizi yakalamak istiyorsak siyasetin kısır tartışmalarından uzaklaşıp her alanın uzmanlarını dinlemeliyiz. Ben Türkiye'nin bunu başaracağına inanıyorum. Ama siyasetçilere görev düşüyor. Yine siyaset yapın ama insanları Dil-Din-Mezhep-Siyasi Görüş bakımından gaza getirmeyin. Bölücü ve zedeleyici cümleler söylemeyin. Lütfen birleştirici olun."

Editör: Nigar Topcu