31 Mart 2024 yerel seçimleri öncesinde, vatandaşlar arasında "Nasıl oy kullanacağım?" sorusu oldukça önemli bir gündem maddesi haline geldi. İlk defa sandık başına gidecek olan seçmenler, oy kullanma sürecinde nelere dikkat etmeleri gerektiğini merak ediyorlar. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından yayınlanan oy kullanma rehberiyle birlikte, oy kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar daha net bir şekilde ortaya çıktı.

Bayram tatilinde acı bilanço katlanıyor: Onlarca kişi kazalarda hayatını kaybetti Bayram tatilinde acı bilanço katlanıyor: Onlarca kişi kazalarda hayatını kaybetti

1- NEREDE OY KULLANILACAĞI NASIL ÖĞRENİLECEK?

Seçmenler, nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağını, YSK'nin internet sitesinden, e-Devlet kapısından, YSK'nin Seçmen Sorgulama Mobil Uygulamasından veya "444 9 975" numaralı YSK Çağrı Merkezi'nden kontrol edebilecek.

Oy verme günü, seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu olmayacak.

Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Kilis illerinde ve bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy vermenin başlangıç ve bitiş saatleri 07.00-16.00 olarak uygulanacak.

Bu illerin dışında kalan diğer illerde oy verme saatleri 08.00-17.00 olacak.

Oy verme süresinin sona erdiği halde sandık başında oy kullanmayı bekleyen seçmenler için sandık kurulu başkanı, seçmenleri kimliklerini alıp saydıktan sonra sırayla oy kullanmalarına izin verecektir. Oy verme süresinin sona ermesinden sonra gelen seçmenlerin oy kullanmalarına izin verilmeyecektir.

2- KİMLİK BULUNDURMAK ZORUNLU

Sandık başına gelen her seçmen, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi, "kimliğini tereddütsüz ortaya koyan" resimli, resmi nitelikteki belgelerden birini sandık başkanına verecek ve seçmen sıra numarasını belirtecektir. Bu belgelerden birini sunmayan seçmen oy kullanamayacaktır.

3- KABİNE TELEFON SOKMAK YASAK

Oy verme yerinde cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazların kullanılması yasaktır. Bu tür cihazlar, oy verme işlemi tamamlandıktan sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılmalıdır.

4- OY PUSULASINA MÜHÜR DIŞINDA İŞARET KONULMAYACAK

Seçmenler, birleşik oy pusulalarında tercih ettiği adaylar için ayrılan bölümden dışarı taşırmadan "TERCİH" veya "EVET" mührünü basarak oylarını kullanacaklar.

Oyun geçerli sayılması için, "TERCİH" veya "EVET" mührü dışında oy pusulalarının herhangi bir yerine imza atılmamalı, işaret konulmamalıdır. Ayrıca, zarfa oy pusulası dışında herhangi bir şey konulmamalıdır. Yanlış oy kullandığını düşünen ve yeni pusula isteyen seçmene yenisi verilmeyecektir.

5- OY KULLANDIKTAN SONRA İMZA ATILACAK

Seçmen, zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adının bulunduğu yerin karşısına imza atmalıdır.

Editör: Mert Kaan Taş