Türkiye, yeni yerel yöneticilerini seçmek için 31 Mart 2024 Pazar günü sandık başına gidecek. Oy kullanmak için kimlik ve seçmen bilgi kağıdı zorunlu mu, oy kullanırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor, merak ediliyor.

İsrail ile ticaret araştırma önerisi TBMM'de reddedildi! İsrail ile ticaret araştırma önerisi TBMM'de reddedildi!

Oy kullanımı ve dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde adım adım sıralayabiliriz:

1. Nerede Oy Kullanacağım?
   - Seçmenler, oy kullanacakları yer ve sandık bilgilerini Yüksek Seçim Kurulu'nun internet sitesinden, e-Devlet kapısından, YSK'nin Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması'ndan veya "444 9 975" numaralı YSK Çağrı Merkezi'nden kontrol edebilirler.

2. Kimlik Kontrolü
   - Oy verme günü, seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu değildir. Ancak, oy kullanacak seçmenlerin kimliklerini belgelemeleri gerekmektedir.
   - Seçmenler, oy kullanırken Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi gibi resmi nitelikteki belgelerden birini sandık başkanına vereceklerdir.

3. Cihazlarla Oy Kullanma Yasağı
   - Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi cihazlarla oy kullanma yerine girmek yasaktır.
   - Bu cihazlar, oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılmalıdır.

4. Oy Pusulasına Mühür Basma
   - Seçmenler, tercih ettikleri adaylar için birleşik oy pusulalarında ayrılan bölüme "TERCİH" veya "EVET" mührünü basarak oy kullanacaklardır.
   - Oy pusulasının herhangi bir yerine imza atılmamalı, işaret konulmamalıdır. Zarfa oy pusulası dışında bir şey konulmamalıdır.

5. İmza Atma
   - Seçmen, oy kullandıktan sonra zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adının bulunduğu yerin karşısına imza atacaktır.

Bu adımları takip ederek oy kullanım işlemini tamamlayabilirsiniz. 

Editör: Nigar Topcu