sahibinden.com'un Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) ile işbirliğiyle oluşturulan "sahibinden.com Otomobil Piyasası Görünümü" raporuna göre, aralıklı ortalama satılık otomobilin reel fiyatında, kasım ayına kıyasla yüzde 5'lik bir düşüş yaşandı.

Yıllık Artış Oranında Gerileme

Kasımda 879 bin 146 lira seviyesinde olan ortalama otomobil fiyatı, aralıkta 860 bin 480 liraya gerileyerek düşüş kaydetti. Aynı zamanda otomobil fiyatlarındaki yıllık artış oranı da kasımda %76,2 aralıkta %65,9'a gerileyerek azaldı.

Enflasyondan arındırılmış ortalama otomobil makara fiyatlarının 6'ya düştüğü belirlendi. Mayıs ayında %47,9'a ulaşan genel fiyat artış oranı, takip eden aylarda sürekli azalarak aralıkta %0,7'ye düştü.

Ramazan menüsü fiyatları ikiye katlandı Ramazan menüsü fiyatları ikiye katlandı

Aralık'ta Otomobil Satışı Arttı

Otomobil talep endeksi temmuzda bir miktar yükselse de nisan ayından itibaren düşme eğilimi gösterdi. Aralıkta otomobil talebinde artış gözlendi.

Talep endeksi aralıkta kasıma göre yüzde 14,1 artarak 93,2 oldu. Bu artışta yıl sonuna yaklaşırken stoklarını bitirmek isteyen otomobil bayilerinin yaptığı kampanyaların etkili olduğu düşünülüyor.Aralıkta satılan otomobil sayısı da arttı. Bu gelişmelere rağmen otomobil talebinin geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 17,1 düşük olduğu görüldü.

Editör: Şevval Başçakır