Otomobil fiyatları için gözler o tarihe 7 Temmuz'a çevrildi. Kritik tarih itibariyle sıfır araçlarda ek paket olarak satılan birçok özellik, artık zorunlu olacak. Yeni güvenlik teknolojileri, sıfır araçlarda standart pakete eklenecek.

Trafik kazalarını azaltmak hedeflenirken, işte bu sebeple yeni güvenlik teknolojileri, sıfır araçlarda standart pakete de eklenecek. Normalde ek ücret ödenerek alınan birçok özellik de şart oluyor.

ANAHTARIN ÜZERİNDE POLİSLERDEKİ GİBİ ÜFLEME CİHAZI OLACAK 

ATV Haber'e konuşan gazeteci Emre Özpeynirci, "Tekonolojiler geliştiriliyor. İşte vitese elinizi attığınız zaman elinizden kan alıp, sizin alkolünüzü ölçecek veya anahtarın üzerinde polislerdeki gibi bir üfleme cihazı olacak." diye konuştu.

İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Serkan Çabuş ise, sürücünün direksiyon hakimiyeti kaybolduğunda aracın bu durumu bir şekilde uyarabileceğini, eğer sürücü, alkollü bir şekilde aracına bindiği zaman bu test kontrolünden geçemezse sürüşüne devam edemeyeceğini söyleyerek, sürücünün dikkat etmediği, önemsemediği şeylerin teknolojiyle önüne geçilmiş olacağını ifade etti.

KOTA GELEBİLİR

Özpeynirci "7 Temmuz'dan önce Türkiye'ye gelen otomobiller, 7 Temmuz'dan sonra satılamayacak veya orada bir kota olacak. Hükümet orada şunu söylüyor. Diyor ki '7 Temmuz'dan sonra siz 2023 yılında kaç tane otomobil sattıysanız Türkiye'de onun yüzde 10'u kadar stoğu satabilirsiniz" ifadelerini kullandı.

ÖNCE İNDİRİM SONRA ZAM

Araç alıp satacaklar stoktaki sıfır araçların fiyatı ne olacak?  Fiyatlar artar mı azalır mı? şimdiden bu soruların cevabını ararken, güvenlik sistemi eklenmeden satılan araçlarda fiyat düşüşünün olabileceği belirtiliyor.

Özpeynirci, stokların erimesi için bir indirim yapılacağını yani 7 Temmuz öncesi fiyatların inebileceğini 7 Temmuz'dan sonra bu standart donanımlarla belli markalarda fiyatların artabileceğini söyledi.

İŞTE ZORUNLU HALE GETİRİLEN O ÖZELLİKLER!

7 Temmuz'dan sonra otomobil bulunması gereken güvenlik özellikleri şu şekilde:

Mehmet Şimşek duyurdu! İhbar edene ikramiye var Mehmet Şimşek duyurdu! İhbar edene ikramiye var

Akıllı hız yardımı, geri görüş kamerası ve arka park sensörü, ani frende yanan flaşörler, kaza veri kaydedicisi ve sürücü yorgunluk algılama sistemi gibi özellikler, artık tüm araçlarda standart olarak bulunacak.
 
Arabalar ve kamyonetler için, şerit takip asistanı ve acil durum frenleme asistanı gibi özellikler de standart hale gelecek.
Otobüsler ve kamyonlar için, olası kör noktaları daha iyi tespit etmeye yönelik teknolojiler, yaya ve bisikletliler için çarpışma önleme teknolojisi, ve lastik basıncı izleme sistemi gibi özellikler de standart olarak sunulacak.
 
Avrupa Birliği'nin kararıyla, şu anda opsiyonel olarak sunulan veya üst donanımlara sahip olan araçlarda bulunan bu teknolojiler, artık standart haline gelecek. Bu da demek oluyor ki, tüm araçlarda belirtilen güvenlik önlemleri bulunacak.

Editör: Gülşah Yıldız