Gazeteci Murat Ağırel, ilaç sektöründe insanların hayatıyla nasıl oynandığını ortaya koydu. Halk TV'de katıldığı canlı yayında kanser tedavisi için kullanılan ilaçların sahtelerinin nasıl piyasaya sunulduğunu ve yapıla vurgunu anlattı. 

Ağırel, “İclusig” isimli kan kanseri tedavisinde kullanılan ilacın sahte olduğunu, “Ponatinib” etken maddesinin bulunmadığını anlattı. Ağırel'in sahte ilaç dosyasına ilişkin anlattıkları şöyle:

İlaç için açılan ihale ardından SGK depolarına giren ilaç, bir depo yetkilisinin şüpheleri üzerine resmi dağıtıcı olan GEN İlaç'a bildiriliyor. GEN ilaç, fotoğrafı inceleyerek sahte olduğunu doğruluyor. 

Üretici TAKEDA bu durum üzerine inceleme yapmak istiyor ancak SGK incelemenin Türkiye'deki labratuvarlarda yapılmasına karar veriyor.

Fakat bu sırada "Türkiye’de faaliyette olan ELITE Ecza Deposu adlı firma İsviçre’deki FARMA MONDO adlı firmaya altı kutu sahte ilacı satıyor. İsviçre’deki firma satın aldığı ilacın bir kutusunu Arjantin’e satıyor. İlaç hakkında şikâyet oluşunca ürünü geri çağırıyor. Bunun üzerine SWISSMEDIC ilaçlara el koyuyor ve analizini yapıyor. SWISSMEDIC yaptığı analizinde ilacın etken maddesi PONATINIB içermesi gerekirken sadece PARASETAMOL içerdiğini tespit ediyor."

Türkiye'de ise şikayetler sonucu başlayan soruşturmada önce ilaçların gerçek olduğu söylenirken, ikinci analizde sahte olduğu açıklanıyor. Daha sonra davanın üzeri kapatılıyor.

Editör: Nigar Topcu