Gezi davası kapsamında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan ve Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan TİP Hatay Milletvekili Avukat Şerafettin Can Atalay'ın milletvekilliği sona erdi. Peki Can Atalay kimdir? İşte, Şerafettin Can Atalay'ın biyografisi...

Şerafettin Can Atalay Kimdir?

Can Atalay, 24 Mart 1976 tarihinde İstanbul'da doğdu. Bankacı bir anne ile muhasebeci bir babanın tek çocuğudur. Türkiye İşçi Partisi (TİP) Amasya İl Başkanıyken 1971'de siyasi bir suikastle öldürülen Şerafettin Atalay'ın yeğenidir.

İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. 2000 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra avukat olarak çalışmaya başladı.

2008 yılında Soma Faciası, 2014 yılında Ermenek maden kazası, 2015 yılında Adana öğrenci yurdu yangını, 2018 yılında Çorlu tren kazası gibi Türkiye'deki birçok toplumsal dava ile gazeteci ve yazarların düşünce özgürlüğü davalarında avukatlık yaptı.

2013 yılında Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Genel Meclisi'ne seçildi. 2014 yılında TİP'e üye oldu. 2019 yılında TİP'ten Hatay milletvekili seçildi.

Gezi Parkı Davası'nda "Türkiye Cumhuriyeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçundan 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Atalay, Silivri Cezaevinde tutuklu bulunuyor.

Can Atalay, TİP'in 28. Olağan Kongresi'nde Genel Başkanlığa seçildi.

Can Atalay, sosyalist bir siyasetçi ve hukukçudur. Türkiye'de adalet ve demokrasi mücadelesinin önemli isimlerinden biridir.

Bedensel engelli Mazlum, TIR çarpması sonucu hayatını kaybetti Bedensel engelli Mazlum, TIR çarpması sonucu hayatını kaybetti

Can Atalay'ın başlıca kitapları şunlardır:

  • "Soma'dan Çorlu'ya Adalet Mücadelesi" (2018)
  • "Gezi Direnişi: Adalet Mücadelesinin Öyküsü" (2020)
  • "Demokrasi ve Adalet Mücadelesi" (2021)

Can Atalay, evli ve iki çocuk babasıdır.

Editör: Şevval Başçakır