MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM grup toplantısında konuştu.İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin öldüğü helikopter kazası hakkında Devlet Bahçeli gündeme oturacak bir çıkışa imza attı. Bahçeli, "İran'ın başına gelen felaketin Allah korusun ama Türkiye'de de yaşanabileceğini düşünmek gerçek niyetlerini az çok yorumlamış olmamızın sonucudur" dedi. 

Bahçeli'nin konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Gündeme bomba gibi düşen kulis! Özgür Özel'in yerine İmamoğlu'nu getirelim Gündeme bomba gibi düşen kulis! Özgür Özel'in yerine İmamoğlu'nu getirelim

"KAZA SABOTAJ MIDIR BİLEMEM, İÇYÜZÜ AÇIKLIĞA KAVUŞTURULMALI"
Reisi'nin ölümüyle ilgili Bahçeli, konuşmasında "Helikopter kazası İran lideri ve beraberindeki herkesin hayatını kaybetmesine, küresel gerilimin tırmanmasına yol açmıştır. Allahtan rahmet niyaz diliyor, İran'a baş sağlığı diliyorum. Kaza mıdır sabotaj mı bilemem ama iç yüzünün en kısa sürede açıklığa kavuşması bölgesel huzur adına zorunluluktur. Reisi'nin ölümü aydınlatılmalı. İsrail'in rolü ve ABD'nin nerede durduğu berraklaşmalı. Türkiye İran'ın yanındadır. Akıncı İHA'lar sevk edilmiş ve Türkiye her türlü desteği sağlamıştır." ifadelerine yer verdi.

HDP TEPKİSİ: BAY ZÜHTÜ'NÜN GİTMESİNDEN SONRA AYM'NİN ELİNİ TUTAN KALMAMIŞTIR

6-8 Ekim olaylarına ilişkin mahkeme kararını değerlendiren Bahçeli, "Terör örgütü ile HDP arasındaki bağ ispatlanmıştır. AYM, HDP'nin kapatma davasını niçin sürüncemede bırakmakta, HDP bugün değilse ne zaman kapatılacaktır. HDP ve devamı kapatılmalıdır. Bay Zühtü'nün gitmesinden sonra AYM'nin elini tutan kalmamıştır. Bu iş bitmelidir." dedi.

CHP'YE KOBANİ TEPKİSİ 
CHP yönetiminin 6-8 Ekim olayları kararlarına siyasi demesine tepki gösteren Bahçeli, sözlerine şöyle devam etti:

"Normalleşme ortamına aykırı görmesi rezaletin ta kendisidir. Özgür beye ve yönetimine soruyorum; İmralı canisinin ve terör mahkumlarının affını istiyor musunuz? Türkiye topraklarında Bağımsız Kürdistan kurulmasından yana mısınız? DEM'e söz verdiniz mi? Cezalar hukuksuz ise sizin için hukuk nedir, adalet nedir, millet nedir?  

Daha önce de denediler. Türkiye ve Türk milletine hiçbir hain diz çöktüremez. 10 yıldır tüm felaket girişimlerinin üstesinden gelindi. Emniyet ve yargı içine yuvalanmış olanların tuzakları deşifre edilerek yakayı ele verdiler. Görünmeyen figüranların da olduğunu göz önüne alıp devlete sızma ihtimalini değerlendirmek lazım.

Hazineden para alıp bu parayı düşmana havale etmek hainliktir. Teröristleri aklamak, ölen teröristlere taziye yayınlamak suçtur. Konu ne kadar oy aldığımız, kaç vekil sahibi olduğumuz değildir. Konu vatandır, istikbaldir."

"GAZZE DÜŞERSE MİLLİ GÜVENLİK TEHDİTLERİ KATLANACAKTIR"
Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısının, İsrail Başbakanı ve Savunma Bakanı’nı insanlık suçları nedeniyle yakalama kararı müracaatında bulunması caniler için çemberin daraldığını göstermesinin yanı sıra çok önemli bir gelişmedir. Soykırımcıların kaçışı veya kurtuluşu yoktur. Netanyahu gittikçe yalnızlaşmakta, güvendiği dağlara kar yağmaktadır. Gazze meselesi Türkiye'nin de meselesidir. Gazze düşerse milli güvenlik tehditleri katlanacaktır.

Misak-ı Milli günü geldiğinde mutlaka ihya ve ibra edilecektir. Toprak asla mal veya arazi parçası değildir. Gazze'ye baktığımızda 400 yıllık anılarımızı görüyoruz. Filistin davasında tarafsız kalmak milli ve namuslu bir siyaset tercihi olamaz. Dirayetli olmazsak, öngörüyle hareket edemezsek, Gazze'de yaşanan vahşetlerin tıpkısının aynısına vatanımızda maruz kalmamız muhtemeldir. Madden ve fiziken çekildiğimiz topraklarda manen ve fikren sonuna kadar varız. Adaletin tecellisine inşallah hep birlikte şahitlik edeceğiz.

Editör: Gülşah Yıldız