MetroPOLL Araştırma'nın Kurucusu ve yöneticisi olan Özer Sencar, CHP'nin tekrar aday gösterdiği Ekrem İmamoğlu'nun mart ayındaki yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilmesi durumunda, 2028'de yüksek ihtimalle Cumhurbaşkanı seçilebileceği öngörüsünde bulundu. 

‘Turkey Recap’, iç politikadan seçimlere, ekonomiden dünya ve dış politikaya uzanan alanlarda 2024 yılına ilişkin öngörüleri için 21 uzman isimle konuştu. 21 uzmandan biri olan Sencar, yerel seçimlerde en önemli sonucun bir kez daha İstanbul'dan geleceğini, kimin kazandığının "siyaset sahnesini bir çeyrek yüzyıl etkili olacak şekilde belirleyeceğini düşündüğünü" belirtti.

İstanbul'u Alırsa Cumhurbaşkanı Olur

"İmamoğlu kazanırsa 2028’de yapılacak başkanlık seçimini de çok büyük ihtimalle alır ve önümüzdeki 20 yılın başkanı ortaya çıkar" diyen Sencar, diğer senaryoda Erdoğan'ın muhtemelen ömrünün sonuna kadar Cumhurbaşkanı kalacağını ve birçok siyasi aktörün siyaset sahnesinden çekileceği tahmininde bulundu.

DEM ve İYİ Parti Yorumu

Özer Sencar, DEM Parti'nin Mart ayındaki seçimlerde kilit bir rol oynayabileceği değerlendirmesinde bulundu. Sencar, DEM'in güçlü adaylarla etkili bir kampanya yürütmesi durumunda, CHP'nin ciddi sayıda belediye kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabileceğini ifade etti.

Özgür Demirtaş hükümete seslendi: Neyi bekliyorsunuz? Özgür Demirtaş hükümete seslendi: Neyi bekliyorsunuz?

Sencar, “AKP, CHP, MHP ve DEM Parti oylarında dikkate değer bir değişim görünmüyor. İYİ Parti’deyse dikkate değer bir azalma sürpriz olmaz” şeklinde yorumladı.

Editör: Şevval Başçakır