Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, yurdun iç ve batı kesimlerinin parçalı bulutlu, Marmara'nın kuzey ve doğusu, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı ve Orta Karadeniz ile Afyonkarahisar, Kütahya, Isparta çevreleri ve Burdur'un doğusunun yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Birleşmiş Milletler: Dünya nüfusu 2080’lere kadar 10,3 milyar kişiye ulaşabilir Birleşmiş Milletler: Dünya nüfusu 2080’lere kadar 10,3 milyar kişiye ulaşabilir

Yağışların; Marmara'nın kuzey ve doğusu ile Batı Karadeniz'de yerel kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; öğle saatlerinden sonra İç Ege, Marmara’nın güneyi, Göller Yöresi ile Eskişehir çevrelerinde rüzgarın batı ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/saat, kısa süreli 80 km/saat) esmesi tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam etmesi bekleniyor.

20 Ilde Hava Durumu

20 KENTTE SARI ALARM

Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Burdur, Bursa, Denizli, Edirne, Eskişehir, Isparta, İzmir, Kastamonu, Kırklareli, Kütahya, Manisa, Tekirdağ, Uşak, Zonguldak, Bartın, Düzce.

ANKARA VALİLİĞİ UYARDI

Ankara Valiliği sosyal medya hesabında, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü Ankara Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi verilerine göre; Ankara çevrelerinde yerel kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışlar ve fırtınaya dikkat” deyip uyarıda bulundu.

Valilik, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahmin Merkezinden alınan son verilere göre; bu aksam saatlerine kadar Ankara'da beklenen yerel gök gürültülü sağanak yağışların batı ve kuzey kesimlerinde (Ayaş, Sincan, Etimesgut, Yenimahalle, Kahramankazan, Çubuk, Pursaklar, Akyurt, Keçiören, Kalecik, Kızılcahamam, Çamlıdere, Altındağ) yerel kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Kuvvetli yağış ile beraber ani kuvvetli rüzgâr ve kısa süreli fırtınanın il genelinde etkili olması bekleniyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır”

Editör: Hatice Kübra