Meta (Facebook, Instagram ve WhatsApp'ın sahibi), 'siyonist' kelimesinin kullanımına ilişkin yeni yönetmelikler getirdi. Bu yönetmelik değişiklikleriyle, kelimenin potansiyel olarak nefret söylemi ve hakaret içerikli olarak kullanılmaması için önlem alındı.

Siyonist Nedir?

Siyonist terimi, genellikle İsrail devletini destekleyen veya Siyonizm ideolojisine inanan kişileri tanımlamak için kullanılır. Siyonizm, Yahudilerin Filistin topraklarını işgal ederek kendi ulusal devletlerine sahip olma girişimlerini anlatan siyasi bir terimdir.

Modern siyonizm, 19. yüzyılın sonlarına doğru ortaya çıkmıştır. Anti-semitizm dalgalanmasına bir tepki olarak doğan modern siyonizmin kurucusunun Theodor Herzl olduğu bilinir. 

Siyonizm Nedir

Meta'nın 'Siyonist' Politikası

Meta, siyonist kelimesinin nefret söylemi veya Yahudi ve İsrailli bireylere karşı şiddet çağrısı bağlamında kullanılmasını yasaklamıştır. Şirket, siyonist teriminin 'siyasi hareketle bağlantılı' olduğu durumlarda kullanımına izin verirken, nefret içerikli veya korkutma amaçlı kullanımlarını engellemektedir.

Meta'nın Diğer Nefret Söylemi Kriterleri

Meta, siyonist kelimesi dışında da birçok terimi nefret söylemi olarak kabul etmektedir. Örneğin, ırk, etnik köken, dini inanç, cinsiyet kimliği veya cinsel yönelim gibi özelliklere dayalı ayrımcı veya saldırgan içerikler platformdan kaldırılır. Ancak Filistin'de yaşanan dehşete rağmen yasaklananın 'siyonist' kelimesi olması ve Filistinlilere yönelik her türlü paylaşıma kısıtlama getirilmesi dikkat çekiyor.

Nefret Söylemi Kuralları

Resmi bilgilere göre Meta'nın nefret söylemi kuralları, platformlarda barışı bozan veya toplulukları hedef alan içeriklerin engellenmesini amaçlamaktadır. Şirket, kullanıcıların güvenli ve saygılı bir çevrede iletişim kurmalarını sağlamak için sürekli olarak politika güncellemeleri yaptığını belirtmektedir.

Meta'nın Sahibi Kmdir?

Meta'nın sahibi, Facebook, Instagram ve WhatsApp'ın da sahibi olan şirketin ana şirketi Meta Platforms, Inc.'dir. Meta Platforms, Inc., eski adıyla Facebook, Inc., Mark Zuckerberg tarafından kurulmuş ve yönetilmektedir. Mark Zuckerberg, şirketin kurucusu ve CEO'sudur.

Editör: Nigar Topcu