Merkez Bankası, kur korumalı mevduatın TL mevduata dönüşümü için belirli hedefler belirlemiştir. Gerçek kişi döviz dönüşüm hesapları için en az %10, TL kur korumalı mevduatlar için en az %50 oranında vadeli TL mevduata geçiş hedefi belirlendi. Bu geçişin en az 32 gün vadeli olması gerekiyor.

Uygulama talimatıyla birlikte, bankaların dönüşüm hesaplarında %95 yenileme ve TL'ye geçiş hedefine nasıl ulaşmaları gerektiği de açıklandı. Bankalar, gerçek ve tüzel kişi dönüşüm hesaplarının yenilenmesi veya 32 gün ve üzeri TL vadeli mevduata geçiş ile bu hedefi sağlayabilirler. Ayrıca, gerçek kişilere açılan yeni dönüşüm hesaplarındaki tutarın en fazla %10'u hedefe dahil edilebilecek.

Menkul kıymet tesisi konusunda ise faiz/kar payı oranına göre farklı kademe uygulaması yapılmıştır. İhracat ve yatırım kredilerinde referans oranının 1,4 katı, diğer TL ticari kredilerde 1,8 katı ve ihtiyaç kredilerinde 2 katı olarak katsayılar korunarak uygulanacak.

Katılım bankalarının iş modellerindeki farklılıklar göz önüne alınarak, TL'ye geçiş ve TL payı hedeflerine ulaşmaları için Nisan 2024 tarihine kadar süre verildi.

Ayrıca, deprem bölgesinde kullandırılan kredilere ilişkin tanımlanan muafiyetin süresi de 31 Ağustos 2023'ten 1 Ocak 2024'e uzatılmıştır.

Editör: Nigar Topcu