200 TL'nin alım gücü düştüğü için ATM'lerde para çok çabuk tükeniyor. 500 ve 1000 liralık banknot için Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan'dan daha önce duyulmadık bir mesaj geldi. Milletvekillerinin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Karahan bu kez teknik analizler ile çalışmalar yapıldığını ifade ederek, “Bir karar verildiğinde, bu, kamuoyuyla şeffaflık çerçevesinde paylaşılacaktır” dedi.

Piyasada büyük para ihtiyacı arttıkça ekonomistlerin sık sık dile getirdiği 500 ve 1000 TL’lik banknotlara ilişkin açıklamada bulunan Fatih Karahan, “Bu kapsamda, küpür kompozisyonunu sizin dediğiniz şekilde ve farklı göstergelerle yakından takip ediyoruz.” İfadesini kullandı.

Bakan Mehmet Şimşek tek haneli enflasyon için yeni tarih verdi! Bakan Mehmet Şimşek tek haneli enflasyon için yeni tarih verdi!

Karahan, asgari ücretle ilgili sorulan sorulara da yanıt vererek, asgari ücrette karar verici taraf olmadıklarını dile getirdi.

Karahan şu ifadelere yer verdi:

“Enflasyon hedeflemesi yaparken, tahminleri ve hedefleri belirlerken de tabii ki birtakım varsayımlar yapmak durumundayız. Ücretlerle ilgili ne olacağı konusunda, asgari ücret bunlardan bir tanesi ama daha genel olarak da düşünmek lazım. Bunu yaparken de daha önce yapılan açıklamaları baz alarak yaptık. Yani bizim burada bir tavsiye niteliğinde değil ifadelerimiz, sadece daha önce yapılan açıklamalar tek artış olacağı yönündeydi. Biz de bunları göz önünde bulundurarak tahminlerimizi yaptık. Bunu da şeffaflık çerçevesinde kamuoyuyla paylaştık, olan budur, onun ötesinde değildir.”

Editör: Aliye Tulum