Suudi Arabistan yetkililerinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün portresinin yer alacağı tişört ve pankartlara izin vermemesi ardından Fenerbahçe ve Galatasaray, gereken kararı alarak maçı iptal etti. Süper Kupa Finali'nin iptal edilmesi ardından bir yorum da Mehmet Demirkol'dan geldi. Ünlü spor yorumcusu Demirkol, "Benim ulusum adına sen Suud ile Atatürk pazarlığı yapıyorsun ya! Sana bu yetkiyi kim verdi lan? Kimsiniz olum siz? Nasıl yapabilirsin bunu?" sözleriyle süreci eleştirdi.

"Seni Onurlandırıyorum!"


Demirkol, "Kibarca nasıl denilir bilmiyorum ama sanane lan benim giyeceğim tişörtten! Senin ülkende maç yapıyorum, seni onurlandırıyorum ama sen bana bunu yapıyorsun! Sanane lan!" yorumunu yaptı.

Mehmet Büyükekşi'ye tepki


Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin henüz bir açıklama yapmamasına oldukça sinirlenen 53 yaşındaki yorumcu, "Bu kadar çapsızlık, ilkesizlik çok fazla. Bu konu taviz verilebilecek bir konu mu? Yemişim derbisini yani. İlkesel bir durum bu. Dışarıya karşı kendi ulusunun kurucu liderini pazarlık yapabilir misin ya sen! Neyin pazarlığını yapıyorsun sen! Bu kadar çapsızlık fazla" ifadelerini kullandı.


"Sanane kardeşim sanane!"


Cumhuriyetimizin 100. yılında Suudi Arabistan'da oynanması planlanan Süper Kupa Finali'nde Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün yer aldığı tişört ve pankartlara izin vermeyen Suudiler hakkında konuşan Mehmet Demirkol, "3 sene öncesine kadar bir kadın tek başına Suudi Arabistan'a gidemiyordu. Ticari olarak başta böyle bir karar alabilirsin olabilir. Atatürk'ü onore etmek için 100. yılımızda tişörtüyle çıkmak istiyoruz. Sanane kardeşim sanane! Sen ne karışıyorsun, kimsin! 'İzin vermiyorsan oynamıyoruz' diyemeyen TFF var ya! Bu kadar çapsız, ilkesiz olamazsın ya! Senin tartıştığın şey kurucu liderin. Tartışamazsın bunu sen ya" dedi.

"Kim verdi ulan sana bu pazarlığı"


TFF Başkanının, Mustafa Kemal Atatürk tişörtüne ve pankartına izin vermeyen Suudi yetkililerle görüşmesine oldukça sinirlenen ünlü yorumcu, "Ne hakla kardeşim, nasıl bir hakkın var senin! Sen gidip Suudilerle Atatürk pazarlığı yapıyorsun. Kim verdi ulan sana bu pazarlığı! Kim verdi lan!" diye konuştu.

"Hiçbir şey olmaz Federasyon Başkanına"


Demirkol, sitem dolu açıklamalarına şu şekilde devam etti: "Federasyon, futbola karşı sorumluluğu olmayan bir grup. Federasyon Başkanı kulüplere açık açık 'Hadi götürün siz seçmediniz ki' diyor açık açık. Hiçbir şey olmaz Federasyon Başkanına devam eder"


"Bu maçın oynanması teslimiyettir"


Organizasyonun ipraline dair henüz resmi bir açıklamanın gelmemesine tepki gösteren ünlü spor yorumcusu, TFF Başkanının eski futbolcu Tanju Çolak'ı tanımamasını hatırlattı ve "Tanju Çolak'ı tanımamış ya Federasyon Başkanı! Tanımamış ya adamı kendisi söyledi Tanju Çolak! Konuyla alakaları yok bunları söyleyince de dava açmışlar. Spor Bakanı, TFF Başkanı, Fenerbahçe Başkanı ve Galatasaray Başkanı toplantı yapıyor. Kim kimi savunuyor acaba? Bu maçın oynanması teslimiyettir" şeklinde konuştu.

"Utanç verici, sizin adınıza utanıyorum"


Ünlü yorumcu, TFF Başkanının Suudi Arabistan yetkilileri ile Atatürk'ü tartışmasına oldukça sert bir tepki gösterdi. Mehmet Demirkol, "Atatürk tartışılıyor ya. Suudla Atatürk tartışıyorlar ya. Bence durumun farkında değiller bunlar. Utanç verici, sizin adınıza utanıyorum" açıklamasını yaptı.

Fatih Karagümrük, Galatasaray'ı Türkiye Kupası'ndan eledi! Fatih Karagümrük, Galatasaray'ı Türkiye Kupası'ndan eledi!

"Tüm dünyaya duyurman lazım"


Suudilerin Atatürk ile ilgili tişört ve pankartı kabul etmemesinden sonra hemen resmi açıklama yapılması gerektiğini söyleyen Demirkol, "'Hemen dönüyoruz' diye açıklama yapıp, tüm dünyaya duyurman lazım" dedi.

Editör: Nigar Topcu