Sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere ilan edilen alanlardaki kadrolara başvuran ve başvurusu onaylanan adaylardan KPSS'de ilgili puan türüne göre en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere belirlenen kontenjan sayısının 3 katı aday, yerleştirildikleri sınav merkezlerinde sözlü sınava alınacak.
 
20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin başvurular 20-31 Mayıs 2024 tarihleri arasında elektronik ortamda alınmıştı.
 
Bu kapsamda sözlü sınava girmeye hak kazanan adayların sınav merkezleri açıklanırken adayların sözlü sınav giriş belgeleri de erişime açıldı.

1 TEMMUZ'DA BAŞLAYACAK

Sözlü sınavlar 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren başlayacak.
Tercih başvurusu ile atama ve göreve başlamaya ilişkin açıklamalar ise sözlü sınavların tamamlanmasıyla sonuçlarının ilanından sonra yapılacak.
 
Adaylar, sınav giriş belgelerine e-Devlet kullanıcı adı ve şifreleriyle ulaşabilecek.


 
MEB’DEN AÇIKLAMA

MEB, sınav giriş belgelerine yönelik yazılı bir açıklama yayımladı. Açıklamada şöyle denildi:

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'den ‘uygunsuz kıyafet’ krizi ile ilgili yorum! Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'den ‘uygunsuz kıyafet’ krizi ile ilgili yorum!

Sözlü sınav giriş belgeleri 10.06.2024 tarihinde Millî Eğitim Bakanlığı resmî internet sitesinden yayımlanacak olup adaylar fotoğraflı sözlü sınav giriş belgelerini bu adresten e-Devlet şifreleriyle alabilecektir. Sözlü sınav giriş belgesinde aday başvuru numarası, sözlü sınav yeri, sözlü sınav tarihi ve saati, adayın fotoğrafı ve alan bilgileri yer alacaktır. Sözlü sınav giriş belgesinde, bina salon listesinde ve Sözleşmeli Öğretmen Alımı Sözlü Sınav Aday Değerlendirme Formunda adayın ismi ve T.C. kimlik numarası yer almayacak, bunların yerine adayın başvuru numarası kullanılacaktır. Adaylar sınava gireceği komisyon numarasını ise sınava giriş esnasında öğrenecekler.

HANGİ BELGELER GEREKİYOR?

Adaylar sözlü sınava, fotoğraflarının da bulunduğu sınav giriş belgesi, geçerli kimlik belgeleri (Nüfus Cüzdanı / Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaport) ile girebilecek. Sürücü belgesi, kurum kimlik kartı vb. belgeler ise geçerli olmayacak. Adayların fotoğraflarının bulunduğu sözlü sınav giriş belgesi ve geçerli kimlik belgesi olmaması halinde sınav yapılan binaya alınmayacaklar.

Editör: Gülşah Yıldız