31 Mart'ta yapılacak seçimlere geri sayım başladı. CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı yeniden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş oldu. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Ford Otosan, Driventure ve Bilkent CYBERPARK ortak yürütücülüğünde “Akıllı Ulaşım ve Taşımacılık Çözümleri” temasıyla 5 Aralık 2023-1 Şubat 2024 tarihleri arasında düzenlenen “Şehrini Geliştir Ankara” girişimcilik programı düzenlendi. Programda kazanan projeler ödüllendirilirken Mansur Yavaş açıklamalarda bulundu. 

Yavaş'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

ANKARA'NIN TÜMNÜ DAHA FARKLI TEKNOLOJİLERLE YÖNETECEĞİZ

“Ben Ankara’nın ve ülkemizin geleceğinin bilişimden geçtiğini düşünüyorum. İçinde bulunduğumuz Teknoloji Köprüsü Kuluçka Merkezi’ni de bu amaçla inşa ettik. Burada sadece şirketler değil, son sınıftaki üniversite öğrencileri de gelip projeler geliştirebiliyor. Ayrıca şu noktanın altını çizmek isterim ki kentimiz için konforlu ulaşım çok önemli bir konu. Bilişimdeki gelişmeler ulaşımın daha konforlu, daha az karbon salınımı yapan hale getiriyor. Dolayısıyla bu yönde çalışmalar yapan herkese teşekkür ediyorum.

Bugünkü toplantının beni ilgilendiren önemli tarafları var. Kentteki ulaşımda yurttaşlarımızı çok daha konforlu nasıl taşıyabiliriz? Tabii ki bunu yaparken akıllı ulaşım sistemi ile yollarda vakit kaybetmeden ve ülke kaynaklarını boşa götürmeden yapmamız gerekiyor. Minibüslerin de bir kısmı artık validatör takmayı kabul ediyorlar. Minibüs sahipleri kendileri açısından nasıl verimli olacağını zamanla görecekler. Çünkü müşteri yolda beklerken veya müşteri yokken, bomboş giderken verilerin de transferi ile hem yolları gereksiz işgal etmeyecek hem de para kazanacak. Hem vatandaşlarımız da beklemeyecek. Taşımacılık sektöründe Ankara’nın tümünü 3-4 yıl içerisinde çok daha farklı teknolojilerle yönetebilir hale geleceğiz.”

Naci Görür'den Çanakkale'deki depreme ilişkin kritik açıklama! Naci Görür'den Çanakkale'deki depreme ilişkin kritik açıklama!

ERDOĞAN'IN O SÖZLERİNE SERT ÇIKTI

Yavaş, basın mensuplarının sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Hizmet vermiyorlar' sözlerine yanıt verirken AK Parti'nin ABB başkan adayı Turgut Altınok'un  emekliye 'Başkent Kart' desteği açıklamasını da değerlendirdi:

"3 yıldır bunu sağlıklı şekilde uyguluyoruz zaten. Sayın başkan meclise gelmediği için bizi takip etmemiş anlaşılan. Türkiye'de ilk uygulayan biziz"

Erdoğan'ın  "Hükümet olarak biz, hangi partiden olduğuna bakmaksızın tüm belediyelere bütçeden alması gerekenleri eksiksiz gönderdik, gönderiyoruz"  sözlerine sert çıktı. Yavaş kamu bankalarından destek almadıklarını ve onaylanmış projelerinin belediye meclislerinde bekletildiğini söyleyerek şunları ekledi.

"Sayın Cumhurbaşkanı'nın ilk seçildiğindeki sözlerini izledik. Hükümetin kendilerine eşit davranmadığını, ayrımcılık yaptığını söylüyor ama onun anlattıklarının aynısını biz şu anda yaşıyoruz. O zaten kanun gereği. Cumhurbaşkanının özel tasarrufu olamaz. Muhalif belediyeler İller Bankası'ndan ne kadar kredi alabilmiş, kamu bankalarından bir kuruş alabilmiş mi? Biz hiç alamadık. Erdoğan'ın onayladığı arıtma projemiz var. Kredisini bulduk, 8 aydır belediye meclisinde bekletiliyor. Bugün internette Sayın Cumhurbaşkanı'nın ilk seçildiğindeki sözlerini izledik. Hükümetin kendilerine eşit davranmadığını, ayrımcılık yaptığını söylüyor ama onun anlattıklarının aynısını biz şu anda yaşıyoruz."

Editör: Amine Ebrar