Bu  dönemde ev almak çoğu vatandaş için artık hayal.Tüm imkanlarını zorlayıp başını sokacak bir ev almak isteyenler  hem yüksek fiyatlardan hem de kredilerdeki faiz oranlarından şikayetçi.

Fiyatlar ve kredi faiz oranlarının yüksekliğiyle konut satışında geçtiğimiz dönemlere göre bir düşüş yaşandı. Artan faiz oranları sonrası harekete geçen bankalardan,  dikkat çeken bir uygulama kararı geldi.

Bankaların uygulayacağı yeni kredi modelinde, birden fazla kişinin  gelirlerini birleştirerek daha yüksek tutarlı kredilere daha düşük faizlerle sahip olabiliyor. Ortaklaşa kullanılan kredi sayesinde aylık taksitler kişi başı düşüyor, ödeme yükü hafifliyor. 

Gelir durumu ya da başka bir sebeple kredi verilmeyen kişiler artık en az iki en çok da dört kişiyle birlikte ortak ev kredisi çekebilecek. Gelirlerini birleştirerek bankaya beyan eden kişiler, aylık ödemeleri de kendi aralarında bölecekler.

4 TANIDIĞINI GETİRENE EV KREDİSİ

Sözcü'de yer alan habere göre, gelir durumu ya da başka bir sebeple kredi verilmeyen kişiler artık en az iki en çok da dört kişiyle birlikte ortak ev kredisi çekebilecek.

Ortak Konut Kredisi’ne başvurmak için en az iki kişinin bir araya gelmesi ve gerekli belgeleri hazırlaması yeterli. 

CHP'den madeni 5 TL tepkisi: Bu ülke babanızın malı mı? CHP'den madeni 5 TL tepkisi: Bu ülke babanızın malı mı?

Gelirlerini birleştirerek bankaya beyan eden kişiler, aylık ödemeleri de kendi aralarında bölecekler.

KURBANDA DANAYA GİRER GİBİ KONUT KREDİSİNE GİRMEK

Söz konusu uygulama, vatandaşları da ikiye böldü. Bazı kesim bu devirde başka bir seçeneğin olmadığını savunurken, bir diğer kesim ise ortaklık işinin sorun yaratabileceğini söylüyor.


 

Editör: Gülşah Yıldız