Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın ikramiyede zamma yeşil ışık yakmasının ardından artışın ne kadar olacağı merak konusu oldu. Kulislerde konuşulan rakam ise 5 Bin TL. İşte emekli ikramiyeleri için masadaki 3 formül..

Cem Küçük’e değerlendirmelerde bulunan TGRT Haber Ekonomi Editörü Yaprak Hırka Yıldız, bayram ikramiyeleri ile ilgili beklentileri açıkladı. Yıldız, “Bayram ikramiyeleri biliyorsunuz 2 bin lira olarak ödenmişti. Cumhuriyet’in 100. yılı nedeniyle de 5 bin liralık ikramiyeler verilmişti. Şimdi önümüzde iki bayramımız var ve yakın bir tarih olduğunu da söyleyelim. Dün Bakan Işıkhan bayram ikramiyelerinde yine bir düzenleme olabileceğini söyledi.Kaç lira olacağı merak ediliyor. Buna ilişkin herhangi bir bilgi vermedi. Son olarak verilen rakam 5 bin lira olduğu için acaba bu rakam olabilir mi şeklinde beklentiler var. Bununla ilgili olarak Bakan Işıkhan bir çalışma yapıldığını söyledi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile de bu rakamı paylaşacaklarını söyledi. Ama altını çizelim henüz bir rakam telaffuz edilmedi. Çalışmalar ve öneriler var.” ifadelerini kullandı.

3 formül masada
Bayramlarda ödenecek emekli ikramiyeleri için 3 formül üzerinde konuşuluyor. İkramiyelerin artışı için en güçlü beklentilerden biri yüzde 50 artış olarak belirtiliyor. Eğer ikramiyeye bu ihtimal yansıtılırsa emeklilere 3 bin lira bayram ikramiyesi ödenecek. Emekli yılın ikinci yarısından önce yani temmuz emekli maaşı zammı öncesi 6 bin liralık ikramiyeyi cebine koyacak. İkinci formül ise, 2024 yılının Emekliler Yılı olarak belirlenmesinin ardından bu yıla özel artışın yüzde 100 yapılması öngörülüyor. Eğer bu zam gerçekleşirse, emekli ikramiyesi 4 bin liraya çıkacak. İki ikramiye toplamıyla beraber 2024 yılında tüm emekliler 8 bin lira ödeme almış olacak.

Emekliler Kadıköy'de eylem yaptı: Emeklileri dilenci gibi görmekten vazgeçin Emekliler Kadıköy'de eylem yaptı: Emeklileri dilenci gibi görmekten vazgeçin

Üçüncü beklenti ise 2023 Cumhuriyet Bayramı ikramiyesinin bu yıl hem Ramazan hem de Kurban Bayramı ikramiyelerinde uygulanması olarak görülüyor. Bu senaryo gerçekleşirse 2024 yılında yılına özel emekliye 10 bin lira ödeme yapılmış olacak.

Bayram ikramiyeleri artıyor
Bakan Işıkhan Ramazan ve Kurban Bayramı'nda emekliye verilen ikramiyeler için çalışma yapacaklarının müjdesini vermişti. Bakan Işıkhan, "Emeklilerin bayram ikramiyesinin artırılması talebi var, bu adımları atmaya hazırız" dedi. Bakan Işıkhan, "Emekli bayram ikramiyesi 2002 yılından bu yana emekli bizim için kıymetli olmuştur. Cumhurbaşkanımız için de emeklilerimiz bizim için önemli. Bayram ikramiyesi ödemesi AK Parti döneminde gerçekleşti. 2018 yılında hayata geçirdik. 2023 yılında iki bayram için 4 bin liraya yükselttik. Emekliyi enflasyona ezdirmedik. Biz Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüşüp artış için adım atacağız" demişti.

Editör: Aliye Tulum