Kemal Kılıçdaroğlu bir zamanlar Millet İttifakı'nda aynı masada oturduğu Meral Akşener'in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesine yönelik dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Görüşmeyle ilgili sorulacak ilk sorunun 'Görüşme talebinin kimden geldiği' olması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Sayın Erdoğan’ın daveti üzerine mi, yoksa Sayın Akşener'in talebi üzerine mi bu görüşme gerçekleştirildi? Bu önemli. Buna göre şu değerlendirme yapabilirim:

1-Eğer, Erdoğan’ın talebi üzerine Sayın Akşener bu görüşmeyi yaptıysa, bu Erdoğan’ın gücüne teslim olmak demektir.

2-Eğer kendi talebi yani Sayın Akşener, ‘Ben görüşmeyi talep ettim, dolayısıyla bu talebimi de Sayın Erdoğan kabul etti’ diyorsa bunun gerekçelerini Sayın Akşener kamuoyuna gerekçeleriyle açıklamalı.

Gürsel Tekin: Özgür Özel, Cumhurbaşkanı adayıdır Gürsel Tekin: Özgür Özel, Cumhurbaşkanı adayıdır

Sayın Akşener, Erdoğan’la görüşme talebinde bulunduysa bunu açıklamalı. Çünkü İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu’nun bile devre dışı bırakıldığı anlaşılıyor.

Böyle bir görüşme yapılması en azından hem parti ahlakına uymaz hem de aykırıdır. Parti ahlakına uymaz çünkü uzun yıllar bir partinin genel başkanlığını yapmış birisinin partisini devre dışı bırakarak Erdoğan’la görüşmesi etik değildir.”

'MASADAN NEDEN KALKTI, NEDEN DÖNDÜ BİLMİYORUM'
Bu görüşmenin siyasetin yumuşamasıyla ilgili olup olmadığına ilişkin soruya ise Kılıçdaroğlu, “Politikada yumuşama olması için ya da normalleşme olması için Meral Hanımın aktör olarak partinin genel başkanı pozisyonunu koruması gerekir. O pozisyonda olması lazım. Sayın Akşener o pozisyonda değil. Akşener’in böyle bir görüşmeyi niçin yaptığını emin olun bilmiyorum. Akşener’in 6’lı masadan hangi gerekçeyle ayrıldığını ve hangi gerekçeyle tekrar masaya döndüğünü bilmiyorum. Bunu bir gün kendisine sormak isterim” cevabını verdi.


 

Editör: Aliye Tulum