Filistin'de soykırıma devam eden işgalci İsrail bu kez de Lübnan'ın başkenti Beyrut'u bombaladı. Hamas yöneticilerinden ikinci isim olan Salih el-Aruri'nin bulunduğu esnada Beyrut'taki Hamas ofisine düzenlenen saldırıda ölü sayısının 6'ya yükseldiği iddia edildi.

İsrail, Hamas'ın ikinci ismine bombalı suikast düzenledi

Lübnan resmi haber ajansı NNA da saldırıya ilişkin geçtiği haberde, Aruri ile birlikte 3 kişinin öldüğünü, 11 kişinin yaralandığını duyurdu. Daha sonra ölü sayısının 62ya yükseldiği açıklandı.

Ajansa göre saldırının ardından İsrail'e ait askeri jetler, Beyrut ve ülkenin güneyindeki Sur şehri semalarında uçuş gerçekleştirdi.

NNA'nın daha önce geçtiği haberde de, İsrail'in, Hizbullah'ın kalesi olarak bilinen Beyrut'un Dahiye'nin Maşrafiye bölgesindeki Hamas ofisine saldırı gerçekleştirdiği kaydedildi.

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih El Aruri’nin ölümü, Hamas tarafından 'suikast' olarak ele alındı.

İsrail, Salih Aruri'nin ölümünü onayladı

İsrail ordu radyosu da İsrail’in drone araçları ile Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlediği saldırıda Hamas yöneticilerinden Salih Aruri’nin öldürüldüğü doğruladı. 

Hizbullah daha önce uyardı

Öte yandan Hizbullah'ın da İsrail'e karşı bir cevap saldırısına hazırlandığı iddia edildi. Hizbullah lideri Nasrallah yarın için planlanan konuşmasını iptal etti. 

Hakan Fidan'dan ABD'ye Montrö Sözleşmesi resti: Akıldan geçirilmesi bile söz konusu olamaz Hakan Fidan'dan ABD'ye Montrö Sözleşmesi resti: Akıldan geçirilmesi bile söz konusu olamaz

Hasan Nasrallah, daha önceki konuşmalarında Lübnan topraklarında bir Lübnanlıyı, Suriyeliyi, İranlıyı veya Filistinliyi hedef alan herhangi bir suikasta "Güçlü cevap vereceklerini ve hiçbir şekilde affetmeyeceklerini" söylemişti.

Hamas'tan 'Direnişe devam' mesajı

Saldırı sonrası Hamas'tan yapılab açıklamada Salih El Aruri'nin öldürüldüğünü teyit ederek direnişin bitmeyeceği mesajını verdi. 

Açıklamada, "Siyonist işgalcilerin, Filistin içinde ve dışında liderlerimize ve sembol isimlere yönelik gerçekleştirdiği korkakça suikastlar, halkımızın iradesini ve kararlılığını kırmayı başaramayacak, cesur direnişimizi engelleyemeyecek." ifadesi kullanıldı.

Saldırı sonrası uçuş

Lübnan resmi haber ajansı NNA'ya göre saldırının ardından İsrail'e ait askeri jetler ve dorenlar Beyrut ve ülkenin güneyindeki Sur şehri semalarında uçuş gerçekleştirdi.

SALİH EL ARURİ KİMDİR?

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih El Aruri, 19 Ağustos 1966’da Ramallah’ta doğdu. 

İzzeddin el-Kassam Tugaylarının kurulmasına katkıda bulunan El Aruri, 15 yıl İsrail hapishanelerinde kaldıktan sonra sınır dışı edildi ve Lübnan'da yaşamaya başladı. 

Salih El Aruri, Hamas'ın İsrail ile 11 Ekim 2011'de yaptığı, bir İsrail askeri karşılığında 1027 Filistinli esirin serbest bırakılması anlaşmasının müzakerecileri arasında yer alıyordu

Salih Aruri'nin yaptığı son açıklama

Biz Hamas hareketi olarak Şeyh Ahmed Yasin'in şehadet projeleriyiz ve ben aşağıya iniyorum.... ve daha uzun bir yaşam süresi yaşadığımı ve beklenen yaşam süremi aştığımı hissediyorum. Şehadeti memnuniyetle karşılıyorum. Muhammed Al- Deif'e her gün suikast düzenlemeye çalışıyorlar. Allah'ın izniyle O Kudüs'e girecek olan komutandır. Allahu Teâla şehadetini mübarek eylesin.

Editör: Nigar Topcu