Yerel seçimlerde İYİ Parti'nin yalnızca tek bir ilde başarı sağlaması üzerine parti teşkilatında birçok isim durumu eleştirmişti. İYİ Partili Bilge Yılmaz ise seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından partisinden istifa etmiş, kendisiyle birlikte İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i de istifaya davet etmişti. 

Teşkilatın tepkisi üzerine İYİ Parti'de olağanüstü seçimli konfre kararı alındı.

Bilge Yılmaz sosyal medya hesabı üzerinden İYİ Parti'nin seçimlerde başarız olma sebeplerini açıkladığı bir paylaşım yayınladı. Paylaşımda Yılmaz, şunları söyledi:

"İYİ Parti olarak yerel seçimlerde büyük bir hezimet yaşadık. Son seçimden bu yana geçen 10 ayda 3 milyon 100 bin oy kaybettik. Bu erimenin sonucu olarak partimizin ülke siyasetini etkileme kapasitesini tamamen yitirdik. 

Hem Altılı Masa ittifakı ile girdiğimiz cumhurbaşkanlığı seçimini hem de hür ve müstakil girdiğimiz yerel seçimleri kaybettik. 

Cevdet Yılmaz ile Hakan Fidan, İbrahim Reisi’nin cenazesine gidiyor Cevdet Yılmaz ile Hakan Fidan, İbrahim Reisi’nin cenazesine gidiyor

Bu başarısızlığın en büyük ve neredeyse tek sebebi ülkesini düşünen ve siyaset üreten insanlara kapıların tamamen kapatıldığı partimizin kurumsal zayıflığıdır.

Şunu kabul edelim ki, başarılı olmak öncelikli olarak partinin kurumsal kapasitesi, siyasi söylemleri, kadrosu ve bunları organize eden, yöneten liderlik tarzı ile ilgilidir.

Geçmişe dönüp baktığımızda, bir dönem milletimize umut olmuş ve yapılan güvenilir araştırmalarda oy oranı yüzde 20’lere kadar çıkmış bir İYİ Parti görüyoruz. Ancak üst üste yapılan hatalar ile kaybedilen güven partimizi yüzde 5'in altına düşürdü.

Dürüst olmak gerekirse, İYİ Parti’nin mevcut lideri ve yönetim anlayışıyla geleceğe dair milletimize ve özellikle gençlerimize verdiği hiçbir umut yoktur. Bu şekilde devam edilmesi halinde, İYİ Parti bir sonraki dönem Meclis’e bile giremeyecektir.

Bu durum Türk milletinin geleceği için İYİ Parti çatısı altında mücadele eden hiç kimse tarafından kabul edilemez."

Editör: Amine Ebrar