Devlet Bahçeli'nin İYİ Parti'ye "yerel iktidar komşu olma" çağrısıyla başlayan gerginlik, iki parti arasında ardı ardına yapılan açıklamalarla daha da tırmandı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in yaklaşan konuşması büyük merak uyandırırken; Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Cumhur İttifakı" davetiyle konuyu gündeme getirdi.

"GELİN SİZ DE CUMHUR İTTİFAKI'NA KATILIN"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin 22. kuruluş yıl dönümü programında yaptığı konuşmada şu ifadelerle davetini dile getirdi:

"Davetim 85 milyonun her bir ferdinedir. Sadece seçmenine değil, hiçbir ayrım yapmadan 85 milyonun tamamına saygı duyan, hesap veren, cesaretle hesap sorabileceğiniz bir parti ve ittifak arıyorsanız, gelin siz de AK Parti ve Cumhur İttifakı'na katılın."

resim_2023-08-25_125220085

"BİZ BİR KARŞI ÇIKIŞIN, İTİRAZIN PARTİSİYİZ"

İYİ Parti'nin nasıl bir yol izleyeceği merak konusu olurken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına ilk yanıt İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz'dan geldi.

Poyraz, "İttifak dediğiniz kavram genel seçimlerle sınırlıdır. Yerel seçimlerde eyleminizin adı ittifak değildir. Yerel seçimlerde birlikte hareket etme gibi bir karar varsa bunun adı adayda ortaklaşmadır. Dolayısıyla bugün Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı'nın çağrısı da bu kavramın dışına çıkan, AK Parti'nin kuruluşu itibarıyla herkesi AK Partili olmaya davet eden bir tutumdu. Biz bir karşı çıkışın, itirazın partisiyiz. Biz bu rotadan, makul ve makbulden ayrılmadan, nezaketten uzaklaşmadan Türk siyasetini o çaresizliğinden kurtarmak için yola çıktık." diye konuştu.

Editör: Batuhan Yavuz