Batuhan YAVUZ

İSTANBUL - İstanbul'un birçok ilçesinde ücretli öğretmenlerin uzun bir süredir maaşlarını alamadıkları öğrenildi.

Eğitim-İş'in İstanbul yetkililerinden alınan bilgiye göre; Millî Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı birçok ilçenin okulunda ücretli olarak çalışan öğretmenler, mağdur durumda.

İstanbul'da MEB'e bağlı bir okulda çalışan Eğitim-İş yetkilisi bir öğretmen, kendisinin kadrolu olduğunu ve bu sayede arkadaşlarının sesini rahatça duyurabildiğini söyleyerek, ücretli öğretmenlerin tam 45 gündür maaş alamadığını kaydetti.

İstanbul'un birçok ilçesinde bu sorunun olduğunu belirten öğretmen, "Türkiye'de de birçok ilçede bu sorun var. Ücretli öğretmen arkadaşlarım maaşlarını alamıyor. Kimi arkadaşımızın telefonu kapandı, faturasını ödeyemedi. Kiminin yol parası kalmadı, biz veriyoruz. Kimi arkadaşın öğle yemeği parası kalmadı cebinde... Verecekleri ücret de 7-8 bin lira." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı: İliç faciası ardından 5 kritik görevden alma! Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı: İliç faciası ardından 5 kritik görevden alma!

"'Bütçe yetişmedi' diye geçiştiriyorlar"

Yetkililerin açıklamalarını aktaran öğretmen, "Şube müdürleri, ilçe millî eğitim müdürleri; 'Bütçe yetişmedi. Millî Eğitim'in bütçesinde açık çıktı.' diye geçiştiriyorlar. Bizzat görüştüm kendileriyle. Hatta bugün veya yarın ücretlerin yatacağının da kesin olmadığını söylüyorlar." diye konuştu.

Kadrolu öğretmen ayrıca, ücretli öğretmenlerin bu mağduriyetlerini söyleyemediklerini ve bunun sebebinin de iş ahdînin tamamen okul müdürlerine bağlı olduklarını vurguladı.

Öğretmen, "Sosyal medyada yazmaya korkuyorlar, çünkü mevcut işi okul müdürünün iki dudağı arasında. Tweet falan da atamaz, onu koruyan kanun da yok. Hiçbir yere bir şey yazamazlar, eğer yazarlarsa ve görünürse 'Güle güle!' derler." ifadelerini kullandı.

Editör: Batuhan Yavuz