İstanbul'da 1 Mayıs hareketliliği başladı. İçişleri Bakanlığı'nın kararıyla 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinlikleri için Taksim Meydanı'na bu yıl da izin verilmedi. CHP ve DİSK başta olmak üzere çeşitli sivil toplum kuruluşları ise Taksim çağrısında bulundu. Anayasa Mahkemesi'nin Taksim kararını hatırlatan CHP lideri Özgür Özel, 'Bu yasak kararı anayasaya uymamaktır' çıkışında bulundu. CHP ve DİSK, saat 10.00'da Saraçhane'de buluşarak Taksim'e doğru yürüyüşe başladı. Bazı gruplarda Şişli ve Beşiktaş'ta toplanmak için çağrı yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Taksim miting alanı değil" diyerek noktayı koydu. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ise yasak kararından geri adım atmazken, sabah saatlerinden itibaren Taksim'e çıkan yollar kapatıldı. İstanbul'da alınan geniş güvenlik önlemleri dikkat çekti.

MEMUR-SEN TAKSİM MEYDANI’NA ÇELENK BIRAKTI
Memur-Sen, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Taksim Meydanı'ndaki Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktı. Memur-Sen İstanbul İl Başkanı Cesur Öztürk, “Türkiye’nin ve dünyanın tüm emekçilerinin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma bayramını kutluyoruz. Kapitalizme karşı yaşasın emek mücadelemiz” dedi.

I S T A N B U L S A R A C H A N E D E N T A K S I M E Y U R U M E K I 47657

POLİSLE GÖSTERİCİLER ARASINDA ARBEDE
Saraçhane'den Taksim'e yürümek isteyen kalabalık grupla polis ekipleri arasında arbede çıktı. Bozdoğan Kemeri önünde toplanan kalabalık grup polis barikatını aşmaya çalıştı.Ekipten bazı kişiler ellerindeki flama ve pankartlarla polise saldırı gerçekleştirdi. Polis göstericilere biber gazı ve plastik mermilerle müdahale etti.

ÖZGÜR ÖZEL: TÜRKİYE'YE UTANÇ YAŞATIYORLAR
CHP lideri Özgür Özel ikinci bir açıklama yaparak şu açıklamayı yaptı:

Kayıp genç 2 gündür aranıyordu: Bulunduğu hal şoke etti Kayıp genç 2 gündür aranıyordu: Bulunduğu hal şoke etti

"Milletle devlet karşı karşıya gelirse millet kazanır. Şimdi çağrıcı örgütler çağrıda bulundular. Biz de örgütümüzü Saraçhane'ye çağırdık. Hedef Taksim Meydanı'dır. 2012'de 2013'te Taksim'i açıp bunu övünç vesilesi yapanlar Türkiye'ye utanç yaşatıyorlar. Mahkeme karar 2023'ün aralık ayına ait AYM kararıdır. Demokrasilerde burada tartışma biter. Meydan emekçilerindir."

OKMEYDANI'NDA PEŞ PEŞE POLİS MÜDAHALESİ
Okmeydanı'nda sloganlar atarak yürüyen bir gruba polis müdahale etti. Yine Okmeydanı'nda pankart açıp sloganlar atarak yürüyen ikinci gruba da polis müdahale etti. İki müdahale sonucunda da gözaltılar var.

BEŞİKTAŞ'TA GÖZALTILAR VAR
Beşiktaş Barbaros Bulvarı’nda toplanan Halkın Kurtuluş Partisi üyeleri Taksim’e yürümek istedi. Polis ekiplerinin kurduğu bariyerleri aşmaya çalışan yaklaşık 20 kişilik gruba, polis ekipleri müdahale etti. Gözaltına alınan göstericiler, polis merkezine götürüldü.

Istanbul Sarachaneden Taksime Yurumek I 47657 (2)

TAKSİM’DEKİ KALAN TURİSTLER ALANDAN AYRILDI
Farklı ülkelerden İstanbul’a gelen ve Taksim çevresinde otellerde kalan turistler de havalimanına gidecek transfer bulamayınca valizleriyle alandan ayrıldı.

İSTİKLAL CADDESİ'NE ÇIKAN GRUBA MÜDAHALE
İstiklal Caddesi'nin ara sokaklarından Taksim Meydanı'na yürümek isteyen gruba polis müdahale etti. Pankart açıp yürüyen 18 kişilik grup gözaltına alındı.

HAK-İŞ HEYETİ KAZANCI YOKUŞU'NA KARANFİL BIRAKTI
HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan ve beraberindeki heyet 1977 1 Mayıs'ında hayatını kaybedenler için Kazancı Yokuşu'na karanfil bıraktı.

Arslan yaptığı açıklamada "Bugün burada önce anmamızı yapacağız. Anıta çelengimizi koyup Kocaeli'deki mitingimize hareket edeceğiz. Katillerin bulunması ve hesap verilmesi sağlanana kadar bu ısrarımızı sürdüreceğiz. Burada aslında bütün emek hareketine yönelik bir provokasyon yapılmıştı" diye konuştu.

ÇERKEZOĞLU: "1 MAYIS MEYDANI TAKSİM MEYDANI'DIR"
DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu "1 Mayıs meydanının Taksim Meydanı olduğu artık herkes tarafından bilinen bir hakikat. AYM kararı da bunu çok açık şekilde ortaya koyuyor. Bu yıl da ana muhalefet partisi başta olmak üzere Taksim talebimizin arkasında durdu. Bu çok önemli. Bu somut bir gerçek. Herkese bunun için çok teşekkür ediyoruz. 1 Mayıs meydanı Taksim Meydanı'dır." diye konuştu.

Editör: Aliye Tulum