1 Nisan günü İsrail'in, İran'ın Şam'daki büyükelçilik yerleşkesindeki konsolosluk binasını vurmasının ardından son günlerde İsrail'in İran tarafından gelecek bir saldırıya hazırlandığı iddia ediliyordu. Bugün  İsrail, İran Devrim Muhafızlarının bugün MSC Aries adlı kargo gemisine Hürmüz Boğazı’nda baskın düzenlediğini doğruladı. 

Akşam saatlerinde Netanyahu, üst düzey askeri yetkililer ile toplantı yapmak için Tel Aviv’de bulunan askeri üsse giderken İsrail Sağlık Bakanlığı'nın da acil olarak toplantı yapma kararı aldığı bilgisi paylaşıldı.

ABD ve İsrail basını Pazar sabahı İran'ın saldırı düzenleyeceğini iddia ederken İsrail'in aldığı yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. İşte o bilgiler:

-Netanyahu, olası bir İran saldırısı öncesinde Kudüs'teki bir milyarderin füze sığınağı olan villasına taşındı.

-Güvenlik durumu nedeniyle Kinneret Gölü'nün plajları ve otoparkları bir sonraki duyuruya kadar kapatıldı.

-Tüm İsrailli politikacılara İsrail'de kalma ve yurt dışı seyahatlerini iptal etme emri verildi.

-İsrail'de 1000'den fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklandı, eğitim ve öğretim faaliyetleri durduruldu.

İran'a Türk cumhurbaşkanı! Seçimi Mesud Pezeşkiyan kazandı İran'a Türk cumhurbaşkanı! Seçimi Mesud Pezeşkiyan kazandı

NE OLMUŞTU?

1 Nisan günü İsrail'in, İran'ın Şam'daki büyükelçilik yerleşkesindeki konsolosluk binasını vurmasının ardından son günlerde İsrail'in İran tarafından gelecek bir saldırıya hazırlandığı iddia ediliyordu.

Bugün İsrail, İran Devrim Muhafızlarının bugün MSC Aries adlı kargo gemisine Hürmüz Boğazı’nda baskın düzenlediğini doğruladı.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz açıklamasında “İran Devrim Muhafızları, İsrail'in mülkiyetinde olduğunu iddia ettiği bir AB üyesine ait Portekizli sivil kargo gemisine el koydu” dedi. İngiltere Deniz Ticareti Operasyonları (UKMTO) kurumu bugün bir uyarı yayınlayarak “Geminin bölgesel yetkililer tarafından ele geçirildiği bildirildi” açıklamasını yaptı.

Öte yandan İran medyası, İran Devrim Muhafızları donanmasının İsrail ile bağlantılı olduğu için gemiye el konulduğunu açıkladı. Yayınlanan görüntülerde bir helikopterin gemiye yanaştığı görüldü.

Editör: Nigar Topcu