İslam Memiş kişisel Youtube kanalı üzerinden yaptığı yayında altın, borsa ve döviz ekseninde öngörülerini paylaştı.

Söylediklerinin yatırım tavsiyesi olmadığının altını Çizen Memiş'in görüşleri şöyle:

Merkez Bankası ya beklenti doğrultusunda faizlerde değişiklik yapmayacak ya da sürpriz yapacak ve faiz artıracak. Beklenti karşılanırsa, yani değişiklik olmazsa etkileşim beklemiyoruz ancak sürpriz yapar ve faizde artış yaparsa Merkez Bankası, borsada tekrar yükselişlerin devam edeceğini, döviz kurlarında kısmen geri çekilmeler olacağını görebiliriz.

"Borsa İstanbul 10 bin 915 puanda. 10 bin 900 üzerinde tutunma çabasını sürdürüyor. Dün yeni rekor tazelemişti. 10 bin üzerinde atak gerçekleştirmişti. Şimdi cılız da olsa kar satışları ile karşı karşıya. Borsadaki yatırımcılarla görüştüğümde hisse senedi sahipleri şunu çok sordu. 10 bin görüldü ama hisselerimiz altın ve gümüş gibi kazandırmadı. Bunu sık sık yorumluyorum.

Borsada hisse seçebilirsiniz, önemli olan bu şirketlerin doğru olması. Altına ve gümüşe kıyasla kazandırdı mı, onun hesabını yapmalısınız. Yine de yabancı yatırımcıların yaz aylarında girme ihtimali var. 12 bin puanı sık sık telaffuz ediyoruz. Getiri noktasında ise yatırımcılar seçici olmalı.

Dolar kuru 32 lira 18 kuruş. Euro TL kuru 34 lira 90 kuruş seviyesinde. Burada yatay, sakin bir kur var. Döviz kurlarında herhangi bir hareket yok. Euro dolar paritesi düşüşle günü tamamladı. Bu yüzden 35 lira altına sarkan bir euro kuru var."

Bakan Mehmet Şimşek tek haneli enflasyon için yeni tarih verdi! Bakan Mehmet Şimşek tek haneli enflasyon için yeni tarih verdi!

Ons altın 2388 dolar seviyesinde. Bu haftaki analiz raporumuzda 2450 dolara kadar yükseliş vardı. 2380 dolara kadar gerileyecek düşüş öngörüm devam ediyor. Aradan iki gün geçti, 2450 dolar olan ons altın 2388 dolar. Bu hafta 2380 dolar öngörümüz gerçekleşti ama gram altın tarafında da yatırımcılara düşüş öngörümün devam ettiğini ifade etmiştim. Gram altın yatırımcısı onsu takip edecek demiştik.

Ons altında gerileme görmüştük, gram altın da 2485 lirayı gördü. 2480 lira destek seviyesini takip edeceğiz. Bu hafta 2480 lira destek seviyesi çalıştı. Bu haftaki yol haritamız altın tarafında gerçekleşti.

Yılın ikinci yarısından sonra piyasalar Merkez Bankalarını faiz indirimlerini fiyatlayacağı için buralarda dalgalanma olacak. 2380 - 2420 dolardan sonra aşağı yönlü beklentimiz devam ediyor ons altında, paniğe gerek yok.

Gümüşün ons ve gram fiyatı 11 yılın zirvesine çıktı. Yılın ilk yarısında gümüş, altını tahtından etti. Sabırlı olan gümüş yatırımcısını tebrik etmiştim. Gümüş, yatırımcısının yüzünü altına göre güldürmüştü. Gram tarafında da 31.50 lirayı telafuz etmiştim. Şu an itibarıyla gümüş onsu 31.32 dolarda. Yüzde 2 satıcılı. Kar satışları başladı. Gram gümüş 32 lira 21 kuruş. Burada da yüzde 2.62'lik değer kaybı var. Kar satışları teknik olarak başladı. 33 liranın üzerini test etti gram gümüş.

Altın ve gümüşteki düşüş beklentimiz gerçekleşiyor. İran tarafında Reisi'nin vefatı sonrası petrolde bir yükseliş oldu, sonra tansiyon düştü. 82 dolarda şu anda. 81-84 doları kısa vadede takip ediyor olacağım.

Bitcoin'de 69 bin 825 dolar var. 71 bin dolar üzerini görmüştü. 60 bin aşağısıyla alakalı uyarılarımı yapmıştım. Bu beklentim devam ediyor.

Jeopolitik gerilim tekrar tırmandı. Pazartesi günü altın ve gümüşte agresif yükseliş vardı. Panik yapmayın demiştim, düşüşler gerçekleşti. Gram altın ve gram gümüş de ons karşısında.

Dolar tarafında düşüş olacakmış, herkes dolar bozduruyormuş, düşecek mi diye soruları geliyor. Finansal piyasalarda hiçbir şey sürpriz değil.

20 de olur, 40 da olur ancak şartlara ve koşullara bakmamız lazım. Doların 30 lira altına gerilemesi için 28.50, ondan sonra 26.50'yi görmemiz lazım. Bir anda düşmek diye bir şey yok."


 

Editör: Aliye Tulum