İskoçya Başbakanı ve İskoçya Ulusal Partisi (SNP) lideri  ve Birleşik Krallık’taki ilk Müslüman başbakan olan Hamza Yusuf istifa etti. 

Başbakanın istifa edeceği söylentisi geçtiğimiz hafta SNP ileittifak partisi İskoçya Yeşiller Partisi arasındaki güç paylaşımı anlaşmasının bitirilmesiyle başlamıştı.Yusuf, bu hafta yapılması öngörülen güven oylamasından yeterli desteği alamayacağı gerekçesiyle istifa etmeye hazırlanıyordu.

Edinburgh'da düzenlediği basın toplantısında Yusuf, "Siyasi bölünmenin ötesinde ilişkimizi onarmanın ancak başka birisinin dümende olmasıyla yapılabileceği sonucuna vardım. Bu nedenle SNP'nin ulusal sekreterine parti liderliğinden ayrılma niyetimi bildirdim ve mümkün olan en kısa sürede yerime geçecek kişi için bir liderlik yarışması başlatmasını talep ettim." dedi. Yusuf, halefi seçilene kadar birinci bakan olarak görev yapmaya devam edeceğini söyledi.

Görevinden istifa eden Yusuf, "Koalisyon anlaşmasını sonlandırmak ülkemiz için doğru karardı, bundan sonra parti içinde liderlik yarışı başlamalı." dedi.

Uluslararası Adalet Divanı, İsrail kararını açıkladı: Saldırıları derhal durdurup rapor vermeli! Uluslararası Adalet Divanı, İsrail kararını açıkladı: Saldırıları derhal durdurup rapor vermeli!

GÖREVİNİN İLK GÜNÜNDEKİ SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMI

İskoçya’da yapılan seçimle bölgesel yönetimin başbakanı olan Hamza Yusuf, görevinin ilk gününde sosyal medya hesabından “Ailem ve ben parlamentoda yapılan oylamanın ardından Bute House'daki ilk gecemizi geçiriyoruz. Birlikte iftardan sonra adet olduğu üzere aileme namaz kıldırdığım özel bir an." ifadelerini kullanarak bir paylaşım yapmıştı.

Editör: Gülşah Yıldız