AK Parti, tarihinde ilk kez Türkiye genelinde 2. parti oldu. CHP, birçok büyükşehri AK Parti'nin elinden aldı. İstanbul'da ayrıca AK Parti'nin kalesi olarak nitelendirilen ilçelerin de CHP'ye geçtiği görüldü. İstanbul ilçelerinde en dikkat çeken noktalardan biri de Ekrem İmamoğlu'nun karşısına İBB adayı olarak çıkması beklenen iki ismin İmamoğlu'nun kurmaylarından fark yemesi oldu.


Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı ve Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan'ın adı seçim öncesinde Cumhur İttifakı kulislerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylığı için geçiyordu.


Tevfik Göksu ve Şadi Yazıcı, Ekrem İmamoğlu ile daha önce polemik yaşamış isimler arasındaydı. Hilmi Türkmen ve Ergün Turan ise Trabzonlu oldukları için bir adım öndelerdi. Süreç devam etti ve bakanlığı dönemindeki performansıyla, deprem bölgesindeki çalışmaları nedeniyle vatandaşın gözünde imajı iyi olan Murat Kurum'da karar kılındı.


HİLMİ TÜRKMEN SOSYAL MEDYADA ÇOK AKTİFTİ
Üsküdar'da 2019'daki seçimi de ufak farkla kazanan Hilmi Türkmen, özellikle sosyal medyayı çok etkin kullanıyordu. Millet bahçeleri, parklar gibi yeşil alanların kazanımının ve yaptığı açılışların sosyal medyadan geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan Hilmi Türkmen, seçim döneminde de Facebook ve Instagram'a reklam vererek gündem olmuştu.

Üsküdar ilçesinde CHP adayı Sinem Dedetaş, rakibi Hilmi Türkmen’e yedi puandan fazla bir fark atarak oyların yüzde 49,93’ünü aldı ve ilçenin yeni belediye başkanı oldu.

Ekrem Hilmi Türkmen

Özgür Özel duyurdu: Erdoğan'la yüz yüze bir görüşmemiz olacak Özgür Özel duyurdu: Erdoğan'la yüz yüze bir görüşmemiz olacak

AK Parti'nin kalesi Üsküdar, CHP'ye geçti! Yeni Belediye Başkanı Sinem Dedetaş kimdir? AK Parti'nin kalesi Üsküdar, CHP'ye geçti! Yeni Belediye Başkanı Sinem Dedetaş kimdir?

TUZLA'DA ŞADİ YAZICI 11 PUAN GERİDE KALDI
Tuzla'da uzun senelerdir belediye başkanlığı yapan Şadi Yazıcı, CHP'nin adayı Eren Ali Bingöl'ün gerisinde kaldı. Ekrem İmamoğlu'nun ekibinde yer alan genç avukat Eren Ali Bingöl, oyların %50.9'unu alarak Tuzla'nın yeni belediye başkanı oldu.

Ekrem Şadi Yazıcı
Şadi Yazıcı ise %39 oranında oy aldı ve seçimi Tuzla'da ikinci olarak noktaladı.
3 dönem boyunca Tuzla'da belediye başkanlığı yapan Şadi Yazıcı'nın adı da Hilmi Türkmen gibi İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı adaylığı için geçmişti.

Editör: Nigar Topcu