Hazine ve Maliye Bakanlığı, özellikle hizmet sektöründe giderek yaygınlaşan ‘IBAN yoluyla’ ödeme yöntemine karşı sıkı denetimler yapıyor. Denetimlerin sıkılaşmasıyla birlikte işletme sahiplerinin, kendi IBAN'ları yerine aile fertleri veya başka kişilerin IBAN numaraları üzerinden ödeme almaya başladığı tespit edildi.

Mehmet Şimşek: Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınacak Mehmet Şimşek: Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınacak

Yeni Vergi Paketiyle Cezalar Artıyor

Türkiye gazetesinin haberine göre, bu durumu engellemek amacıyla yeni vergi paketinde çeşitli cezai yaptırımlar getiriliyor. AK Parti’nin hazırladığı taslakta, mal teslimi veya hizmet ifaları için yapılan para transferlerinin başkasına ait banka hesaplarına yapılması durumunda, bu yöntemi kullanan ve hesaplarını kullandıran kişiler adına ayrı ayrı cezalar öngörülüyor.

Özel Usulsüzlük Cezası

Yeni düzenlemeye göre, işleme konu tutarın yüzde 10’u oranında özel usulsüzlük cezası kesilecek. Asgari 25 bin lira olarak uygulanacak bu cezanın üst limiti ise 20 milyon lira olacak. Bu önlemlerle, Hazine ve Maliye Bakanlığı, para transferlerinin kayıt dışı kalmasının önüne geçmeyi hedefliyor.

Editör: Nigar Topcu