Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Malatya depremi sonrası uyardı Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Malatya depremi sonrası uyardı

Sağlıkta hastane ve doktorların yükünü azaltmak için yeni bir adım atıldı.Artık devlet hastanelerinde,özel ve eğitim hastaneleri hariç, hastalar artık e-nabız üzerinden online randevu alarak uzman doktorlarla görüntülü ve sesli olarak muayene olabilecekler. Muayene sonrası doktorlar, e-reçete ile ilaç yazabilecek ve hatta rapor düzenleyebilecekler. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ise muayene bedelini karşılayacak.

ONLİNE MUAYENE RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Uzaktan muayene için randevu almak oldukça kolay. Hastalar, Merkezi Hekim Randevu Sistemi'nden (MHRS) online olarak randevularını oluşturabilecekler.

10 GÜN ŞARTINA DİKKAT

21 Nisan'da SGK tebliğiyle uzaktan hasta muayenesi ödeme listesine alınmıştı.Yeni düzenlemenin dikkat çeken bir detayı ise 10 gün şartı. SGK,aynı hastanedeki aynı bölüm için 10 gün içinde alınacak randevuları karşılamayacak. Bu kuralın, hastanın aynı sağlık sorunuyla ilgili kısa sürede tekrar randevu almamasını ve gereksiz yükü önlemeyi amaçladığı düşünülüyor.

Uzaktan sağlık hizmeti alan hastaya, doktor tarafından gerekli görüldüğü takdirde yüz yüze muayene önerisi de yapılacak. Böylece, uzaktan muayene ile teşhis konulamayan ya da daha detaylı inceleme gereken durumlarda hastalar, yine de gerekli sağlık hizmetini alabilecekler.

Editör: Gülşah Yıldız