Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sürpriz bir şekilde MHP lideri Devlet Bahçeli'yi evinde ziyaret etmesi ve 50 dakika boyunca görüşmesi, Ankara kulislerinde büyük yankı uyandırdı.

Görüşmede nelerin konuşulduğu konusunda kulislerde farklı iddialar dolaşıyor.

CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Cenova, ziyaretin perde arkasına dair açıklamalarda bulundu.

"İki partinin yerel seçimde yapacağı iş birliği açısından önemli bir toplantı." diyen Cenova, "İş birliği ile belediye meclisinde Cumhur İttifakı'nın çoğunluğu sağlaması yönünde strateji izlenebilir. Ortak çalışmanın bugünden itibaren başlayacağını söyleyebilirim." diye konuştu.

Cenova, "Görüşme sonrası ortak çalışma kararı verilmesi beklentisi çok yüksek diyebilirim. Görüşme sonrası ortak çalışma talimatının iki parti kurmaylarına verilmesi ve görevlendirme yapılması bekleniyor." ifadelerini kullandı.

AA-20230829-32020172-32020169-CUMHURBASKANI_ERDOGAN_MHP_GENEL_BASKANI_BAHCELI_ILE_GORUSTU

"İSTANBUL, ANKARA ÇOK KRİTİK İKİ İL"

30 büyükşehirde hem belediye başkan adayları hem ilçelerde ortak çalışma görülebileceğini kaydeden Cenova, "İstanbul, Ankara çok kritik iki il. Burada hem belirlenecek belediye başkan adaylarının ismi hem de ilçelerde olası iş birliği ile belediye meclisinde Cumhur İttifakı'nın çoğunluğu sağlaması yönünde strateji izlenebilir." dedi.

"ADANA, MERSİN, ANTALYA MHP'YE..."

Hangi belediyelerin MHP'ye bırakılacağı merak konusu olurken; Cenova konuyla ilgili şunları söyledi:

"Büyükşehirlerde MHP eksenine baktığımızda Adana, Mersin, Antalya'da belediye başkanlıkları MHP'ye bırakılabilir. 51 ile de iş birliğinin kapsamı sıçrayabilir. Bir önceki yerel seçimde iller yoktu. Bu kez 51 il için ayrı ayrı konuşulabilir. Aday adaylarının netleşmesi Kasım ayına doğru olacak gibi görünüyor. Aday adayları netleşirken bir kez daha iki liderin bir araya gelmesi hangi isimlerin aday gösterileceği konusunda birbirlerinin nabzını tutmasını bekliyoruz."

Editör: Batuhan Yavuz