Gazeteci Fatih Altaylı hakkında, bir üniversite öğrencisinin Filistin yürüyüşünden dönen İsmail Aydemir'e "Kelime-i Tevhid" bayrağı taşıdığı gerekçesiyle yumruk atması sonrasında "Eline sağlık" paylaşımında bulunduğu iddiasıyla, "Suçu ve suçluyu övme" suçundan 2 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi.

Fatih Altaylı'nın, 1 Ocak'ta İstanbul'da gerçekleştirilen "Şehitlerimize Rahmet, Filistin'e Destek, İsrail'e Lanet" yürüyüşünün ardından İsmail Aydemir'e yumruklu saldırıda bulunan Ege Akersoy'a ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı "Eline sağlık" paylaşımı, soruşturma başlatılmasına neden olmuştu. Altaylı daha sonra bu paylaşımını kaldırmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan soruşturma tamamlanmıştır.

2 Yıla Kadar Hapis İstendi

DHA'nın haberine göre iddianamede, "Eline sağlık" paylaşımının saldırıda bulunan kişiye ve eylemine yönelik olduğu savunuldu ve Altaylı'nın "suçu ve suçluyu övme" suçundan 2 yıla kadar hapsi istendi.

İddianame Kontrol Kararını Kaldırdı

İddianame, İstanbul 21. Asliye Ceza Mahkemesine gönderildi. Mahkeme, iddianameyi mevcut delillerin toplanmaması gerekçesiyle iade etti. Ancak savcılık iade kararına itirazda bulundu. İtirazı değerlendiren İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi iddianamenin iadesi kararını kaldırarak dosyayı yeniden 21. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Bunun üzerine iddianameyi kabul eden mahkeme, suçun vasfı nedeniyle Altaylı hakkında basit yargılama usulü kapsamında yargılama yapılmasına hükmetti.

Sahneye çıkacak dansöz bulamadı: Mekan sahibinin çözümü kendisinde buldu! Sahneye çıkacak dansöz bulamadı: Mekan sahibinin çözümü kendisinde buldu!

Mahkeme, Altaylı ve avukatlarına savunmalarını dilekçe şeklinde sunmaları için 15 günlük süre verdi. Mahkeme tensip zaptında 15 günlük süre dolduktan sonra duruşma yapmadan beraat kararı, düşme veya ceza verilebileceğini de belirtti. Mahkeme, Altaylı hakkında 5 Ocak 2024 tarihinde verilen adli kontrol kararlarının da kaldırılmasına karar verdi. 

Editör: Şevval Başçakır