İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerde ev satışlarının durmasıyla birlikte, gayrimenkul sektöründe takas dönemi başladı.Piyasa durgun olunca evini satmak isteyenler de takasa yöneldi.Evler artık 'takas' yöntemiyle arsa,dükkan,otomobil karşılığında satılıyor.Durum böyle olunca emlak sitelerindeki takaslı ev ilanları da arttı. 

6-7 AY HİÇ GÖSTERMEDİĞİMİZ EV İLANLARI VAR!

İnternet sitelerinde yaygınlaşan takas ilanları için  Show Haber'e konuşan İstanbul Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Adnan Yeşiltaş,konut kredilerindeki artışa vurgu yaparak "Konut kredileri, 0.69'lardan 3'lerin üzerine çıktı ki bugünkü konut kredilerini kullanmak imkansız."dedi.

Emlakçı Bedri Yılmaz da artan fiyatlar ve krediler nedeniyle en durgun dönemlerden birinin yaşandığını ifade ederek yaklaşık 6-7 aydır hiç göstermedikleri ev ilanları olduğunu belirtti.Emlakçı Bedri Yılmaz,"Araç ile takas etmek isteyen insanlar var, başka bir ev veya arsa ile takas etmek isteyenler var. Onlarla takasa giriliyor şu an. Eskiden biz afiş astıktan sonra telefonlarımız susmazdı. Şimdi artık, yazılar camlarda solmaya başlıyor." diye konuştu.

'BU İŞİ 35 YILDIR YAPIYORUM, BÖYLE BİR TAKAS OLAYINA DAHA ÖNCE HİÇ RASTLAMADIM'

Evini satmak isteyenlerin çözüm arayışına girdiğini söyleyen Yılmaz, "Şu an takas yöntemi çok daha fazla. Yaklaşık 35 yıldır bu işi yapıyorum Beşiktaş'ta. Böyle bir takas yolayına daha önce hiç rastlamamıştım. Bu kadar yaygın değildi ama son zamanlarda bir hayli fazla" dedi.

Yüzde 50 faiz ve kur garantisi kimin için daha cazip? Yüzde 50 faiz ve kur garantisi kimin için daha cazip?

'İLK DEFA GAYRİMENKUL ALACAKLARA UYGUN FAİZ ORANIYLA KREDİ ŞART' 

Uzmanlar ise emlak sektöründeki piyasanın hareketlendirilmesi için en azından ilk defa gayrimenkul alacaklara kamu bankalarından uygun faiz oranıyla kredi fırsatının sunulmasını öneriyor.

Editör: Gülşah Yıldız