Ticaret Bakanı Ömer Bolat'ın Afgan göçmenlere ilişkin yaptığı açıklama tepki toplamaya devam ediyor. Ömer Bolat, 'Suriyeliler olmasa ürün ekilemez, ekilen ürün toplanamaz, meyveler ağaçlarda kalır. Ciddi bir elemansızlık problemi var. Bu açık yabancı işçilerle de kapatılamıyor. Örneğin bugün 25 bin Afgan çoban gitse tarım, hayvancılık kalmaz. Limon 1 ile 3 TL arasında satılıyor diye ağaçta çürüdü' demişti.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, göçmenlerle ilgili yaptığı açıklamasında, Afgan çobanların Türkiye'den gitmesi durumunda hayvancılığın biteceğini söyledi.

Binali Yıldırım: 15 Temmuz, ikinci Çanakkale destanıdır Binali Yıldırım: 15 Temmuz, ikinci Çanakkale destanıdır

NE BOK YİYECEKTİNİZ?

Gazeteci Fatih Altaylı, Bakan Bolat'ın açıklamalarına çok sert tepki gösterdi. Fatih Altaylı köşe yazısında, 'İyi hoş da, sizce bunlar itiraf değil mi! AK Parti’nin 'Biz Türkiye’de tarımı bitirdik' itirafı. 22 yıllık iktidar öylesine hatalı adımlar atmış, öylesine büyük yanlışlar yapmış ki, bugün dışardan gelen ve köle gibi çalıştırılan Afganlar ve Suriyeliler olmasa ülkede tarımsal üretim olmayacak. Peki Afganistan karışmamış, ABD Afganistan’dan çekilmemiş olsa ve bunlar gelmese idi ne 'bok' yiyecektiniz' diye yazdı.

İktidarı eleştiren Altaylı, 'Bir iktidar, aczini, 22 yıllık beceriksizliğini, ülkeyi getirdiği durumu bu kadar mı fütursuzca itiraf eder. Bir de bunu marifet gibi dayatır. Peki Bakan Bey, 25 bin demişsiniz. Onlar kalsın, gerisi gitsin. Olur mu!' ifadelerini kullandı.

Editör: Aliye Tulum